Slovensko dokončí privatizaci Slovak Telekomu, svoje akcie nabídne na burze

Slovensko prodá svůj 49 procentní podíl v telekomunikační společnosti Slovak Telekom. Cenné papíry nabídne investorům na burzách v Bratislavě a Londýně. Informoval o tom server e15.cz s odvoláním na slovenského ministra hospodářství Pavola Pavlise.

Plány na prodej menšinového podílu Slovenska ve Slovak Telekomu byly známé už dříve. Dosud se ale nevědělo, zda stát prodá 49 procent akcií přímo nebo prostřednictvím burzy. V případě přímého prodeje by měl předkupní právo majoritní vlastník - skupina Deutsche Telekom. 

Více o plánovaném dokončení privatizace společnosti jsme psali zde.

Právě společné působení Slovenska a Deutsche Telekom ve firmě Slovak Telekom mohlo být důvodem rozhodnutí státu o prodeji jeho akcií. Oba vlastníci totiž měli spory ohledně peněžního plnění. Například v roce 2011 odmítl Deutsche Telekom návrh představitelů Slovenska na vyplacení nerozděleného zisku ve výši 258 milionů eur formou dividend. Slovensko nakonec po mimořádné valné hromadě získalo alespoň 63,7 milionu eur.

Slovenský stát podle zpravodaje rádia ZET na Slovensku Juraje Gejdoše očekává, že prodej akcií mu přinese miliardu eur. Redaktor deníku Sme Adam Valček ve své analýze ale tuto částku zpochybňuje. Budoucí obchod srovnal s odprodejem 45 procent akcií českého T-Mobilu, které Deutsche Telekom získal za zhruba 800 milionů eur. Podle Valčeka by podle tohoto propočtu měl mít 49 procentní balík akcií Slovak Telekomu hodnotu okolo 630 až 640 milionů eur.

 

Zdroj: e15.cz, Zet, Sme

 

 

Slovensko dokončí privatizaci Slovak Telekomu, svoje akcie nabídne na burze Foto: ČTK/Koller Jan

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.