Siemens rozdal milion korun mladým vědcům. V Česku je podporuje celá řada institucí

Ve čtvrtek 28. února ocenila společnost Siemens vítěze letošního ročníku Cen Wernera von Siemens, která se řadí mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice. Letos studenty a pedagogy podpořila jedním milionem korun. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz mají mladí u nás vědci řadu podporovatelů.

V jedenadvacátém ročníku soutěže bylo vypsáno celkem sedm soutěžních kategorií. Prestižní ocenění převzalo celkem 26 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů. Do soutěže, která oceňuje práce z technických a přírodovědných oborů, se přihlásilo rekordních 645 soutěžících.

Oceněni byli například vědci a vědkyně z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Radek Mušálek z tohoto pracoviště si odnesl hlavní cenu soutěže pro nejlepší počin v základním výzkumu. Členka Mušálkova týmu Ksenia Illková byla zároveň oceněná i za mimořádný výsledek žen ve vědě. Cenu za nejlepší diplomovou práci získala Martina Doubková z Fyziologického ústavu AV ČR. Petr Sáha, bývalý dlouholetý rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, získal speciální ocenění generálního ředitele společnosti Siemens za propojování průmyslu a vysokých škol.

„Cen pro studenty, mladé vědecké pracovníky ale obecně pro osobnosti ve vědě je už v současné době v Česku docela dost. Poskytují je jak nadační fondy – nejvýznamnější je v současné době asi Nadační fond NEURON – ale také státní správa a také podnikový sektor jako je Siemens AG. Ceny si vyhlašují samozřejmě některé výzkumné instituce sami – například Univerzita Karlova a Akademie věd ČR. Zajímavá je také iniciativa Francouzského velvyslanectví v Praze, která podporuje mladé vědecké pracovníky do 33 let v sedmi různých disciplínách“, říká Aleš Vlk.

 

Více informací se dozvíte v pravidelném magazínu „Týden ve vědě a výzkumu“, který si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: YRN

Siemens rozdal milion korun mladým vědcům. V Česku je podporuje celá řada institucí Foto: YRN

reklama

Další články

  1. O vynález mikrofonu se vedly spory

    Tech ·

    Zvukový projev je nejpřirozenějším komunikačním prostředkem člověka. Na jeho zaznamenávání jsme si ale museli počkat až do 19. století. S prvním prototypem mikrofonu p…

  2. První CHKO byla vyhlášena v Českém ráji

    Společnost ·

    Česká republika má krásnou a rozmanitou krajinu. Není proto překvapením, že u nás máme 26 Chráněných krajinných oblastí (CHKO). Ty v součtu pokrývají bezmála 14,5 proc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.