Seznamte se se systémem THAAD: Jak funguje a jak moc může sloužit jako provokativní prvek?

Spojené státy začátkem května letošního roku zprovoznily v Jižní Koreji systém protiraketové obrany THAAD kvůli pokračujícímu zbrojnímu programu KLDR. Jedná se o nejmodernější protiraketový systém na světě, který dokáže sestřelit z oblohy rakety blížící se k zemi, a to se 100% úspěšností. Zaměřili jsme se na to, co nejnovější protiraketový systém přináší a jestli má smysl jej na spojeneckém území instalovat.

THAAD je unikátní systém protiraketové obrany s přesností, kterou žádný jiný štít nedisponuje. Podle serveru Business Insideru je přitom schopný čelit hrozbám po celém světě díky jeho mobilitě.

„Je to technicky nejmodernější systém protiraketové obrany na světě,“ řekl americký vojenský velitel 11. dělostřelecké brigády Alan Wiernicki. „Velitelé armád a našich spojenců to vědí, což vyvolává vysokou celosvětovou poptávku po našem systému,“ dodal Wiernicky pro Business Insider.

Současná situace napovídá tomu, že se poptávka po protiraketovém systému THAAD bude zvyšovat. Obavy především představuje severokorejský režim a jeho nukleární program. Ten přitom neznepokojuje pouze Spojené státy americké a Jižní Koreu. Vývoj mezikontinentálních raket a schopnost na ně upevnit nukleární bombu totiž ohrožuje prakticky celý svět. Podle Americké protiraketové agentury (MDA) existuje na světě více než 6300 balistických raket, které jsou mimo kontrolu Spojených států, Severoatlantické aliance (NATO), Ruska nebo Číny. 

Následující obrázek amerického konzervativního think tanku The Heritage Foundation ukazuje, že protiraketový systém THAAD nainstalovaný v Jižní Koreji dokáže odstranit úder jakékoli rakety odpálené ze Severní Koreji. Dokazuje ovšem ale i neefektivnost původního raketového systému Jihokorejců. 

Zdroj: Heritage Foundation/Amanda Macias/Business Insider

THAAD je konkrétně moderní protiraketový systém, jehož využití slouží k sestřelení raket krátkého a středního doletu. S omezenou působností dokáže zneškodnit i mezikontinentální rakety. Specifikem THAADU je podle serveru Business Insider skutečnost, že nepřátelské rakety zničí zásahem hlavice pomocí kinetické energie. Další jedinečností systému THAAD je fakt, že dokáže zasáhnout nepřátelskou raketu v kosmickém prostoru ve výšce nad 200 kilometrů. Každé zařízení podle serveru armadninoviny.cz unese až osm antiraket, které jsou složeny ze základního přídavného raketového motoru, mezistupně, kinetické hlavice a aerodynamického krytu.

Společnost Raytheon vyvinula podle serveru radar s plošnou fázovou anténou AN/TPY-2, jež dokáže monitorovat balistické rakety krátkého až středního doletu od okamžiku vypálení až do jejich samotné likvidace. Velitel baterie THAAD a současně kapitán americké armády Kyle Terza řekl Business Insideru, že jde o jeden z vůbec nejsilnějších radarů na světě.

Samotné odpálení raket zajišťuje poté podle serveru Business Insider odpalovací zařízení Lockheed Martin. Níže uvedená grafika znázorňuje zbývající součásti, které jsou nezbytné ke zneškodnění cíle nepřítele a jsou nedílnou součástí protiraketového systému THAAD.

Zdroj: Lockheed Martin

Důležitost protiraketových systémů dokazuje přitom infografika (viz níže) poukazující na samotné testy balistických raket, k nimž došlo na území Severní Koreji mezi lety 1984 až 2017. 

Americký prezident Donald Trump ve spojitosti s tím varoval před tím, že hrozí „obrovský a závažný konflikt“. Tato slova trochu zmírnil tím, že by dal přednost diplomacii.

Otázkou zůstává, zda jsou aktuální obavy Spojených států oprávněné a to i v souvislosti s instalováním protiraketového systému na americké vojenské základně na tichomořském ostrově Guamu a Jižní Koreji.  Meziroční navyšování testů balistických raket v KLDR poukazuje na to, že systém THAAD se může stát v budoucnu důležitým prvkem obrany západních zemí. Jak moc ale bude sloužit jako provokativní prvek? Instalace raket v Jižní Koreji může totiž KLDR vyprovokovat k akci. Z tohoto pohledu se přítomnost systému THAAD nezamlouvá samotným Jihokorejcům, kteří se cítí být ještě ve větším ohrožení. 

Infografiku pojící se k severokorejskému testování balistických raket zveřejnil portál Statista.com. 

 

Zdroj: Statista

 

 

Zdroj: Business Insider, armadninoviny.cz, Statista.com, Zet

Seznamte se se systémem THAAD: Jak funguje a jak moc může sloužit jako provokativní prvek? Foto: Flickr.com

reklama

Další články

  1. Irák porazil v Mosulu Islámský stát

    Společnost ·

    Irák oznámil vítězství nad teroristy ze samozvaného Islámského státu (IS) v Mosulu. Do města v neděli přijel premiér Hajdar Abádí, aby vojákům osobně blahopřál. S odvo…

  2. Hackeři se nabourali do amerických elektráren

    Byznys ·

    Hackeři operující ve prospěch cizího státu se nabourali do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Informovala o tom v páte…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.