Saúdská Arábie uvolnila 100 milionů dolarů na obnovu Sýrie

Saúdská Arábie uvolnila 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) na obnovu severovýchodní Sýrie. Jde přitom o oblast, ve které do své loňské porážky působil radikální Islámský stát. Informaci zveřejnilo saúdskoarabské velvyslanectví v USA. Region, o nějž se jedná, nyní kontrolují skupiny podporované Spojenými státy.

Podle Rijádu pomoc umožní "zachránit životy a návrat uprchlíků" a zabrání radikálům obnovit svou činnost. Peníze jsou určeny pro zemědělství, školství, obnovu silnic, odklízení suti a obnovu dodávek vody. Velvyslanectví ve svém prohlášení uvedlo, že smyslem je pomoci obnovit komunity jako Rakka, které jsou boji značně poničeny. Město Rakka bylo hlavním sídlem IS v Sýrii do loňského října, kdy tam byli radikálové poraženi.

Oblasti, z nichž byl IS vytlačen, nyní spadají většinou pod kontrolu kurdsko-arabské koalice SDF, již podporují USA. Syrský prezident Bašár Asad si nepřeje vojenskou přítomnost USA v Sýrii a v květnu pohrozil, že proti SDF použije sílu, aby vláda dostala pod kontrolu i regiony, kde nyní SDF působí. Saúdská Arábie od začátku syrské války pomáhala skupinám, které bojovaly proti Asadovi.

Podle amerického ministerstva zahraničí nyní IS v Sýrii ovládá území ještě asi 1000 kilometrů čtverečních. Do Rakky se už vrátilo na 150 000 obyvatel.

 

 

Zdroj: ČTK

Saúdská Arábie uvolnila 100 milionů dolarů na obnovu Sýrie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Bohemia Sekt zvýšil zisk o 80 milionů korun

  Byznys ·

  Bohemia Sekt, největší výrobce sektů a vín v ČR, loni utržil 1,6 miliardy Kč, stejně jako v letech 2016 a 2015. Zisk zvýšil o 80 milionů korun na 442 milionů Kč, napsa…

 2. Za pravými českými rajčaty na Hanou

  Komerční sdělení ·

  Olomoucký kraj, nazývaný od 16. století Haná, je známý bohatými kulturními tradicemi a řadou unikátních památek. Mezi nejvýznamnější patří Svatý kopeček v Olomouci, kd…

 3. Developerovi Central Group výrazně klesl zisk

  Byznys ·

  Central Group, jeden z největších bytových developerů v Česku, loni meziročně snížil čistý zisk o 17 procent na 934 milionů Kč. Příjmy z prodeje a investic klesly o tř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.