Rusové investují do firem v Česku nejčastěji, Nizozemci nejvíce

Rusové jsou nejčastějšími zahraničními většinovými vlastníky firem v České republice. Z celkového počtu téměř 90 tisíc společností, které v tuzemsku ovládají lidé ze zahraničí, jich mají Rusové více než 12 tisíc. Vyplývá to z průzkumu společnosti CRIF. Podle jejího analytika Jana Ciklera ale Rusové není velikost vloženého kapitálu do tuzemských firem zdaleka nejvyšší. 

Z téměř 90 tisíc českých firem, které jsou ve většinovém vlastnictví zahraničních majitelů, vlastní Rusové celých 15 procent. „Tuto skutečnost dáváme do souvislosti s tím, že u nás došlo k výraznému nárůstu počtu osob s ruským občanstvím, které u nás mají trvalé bydliště,“ řekl na rádiu Zet Cikler. Podle analytika k tomu došlo v roce 2007.

V počtech většinových vlastníků českých firem se za Rusy řadí podle průzkumu Slováci, Ukrajinci a po nich Němci. Pokud bychom se ale nedívali na počet firem a společností, nýbrž na objem investovaných peněz, tak je pořadí úplně jiné. „Pokud bychom se dívali na hledisko velikosti vloženého kapitálu, tak jsou největšími investory Nizozemsko, Německo a Lucembursko,“ uvedl analytik.

Cikler však přiznává, že dopátrat se národnosti vlastníka české firmy nemusí být vždy jednoduché. „Díváme se jednak na fyzické osoby, kde zjišťujeme, jaké mají bydliště. To je zapsáno v obchodním rejstříku. Pokud jsou majoritními vlastníky právnické osoby, tak se díváme na jejich registraci. Tam už naše pátrání končí vyjma Slovenska, kde máme přístup k rejstříkům,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s analytikem poradenské společnosti CRIF Janem Ciklerem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Rusové investují do firem v Česku nejčastěji, Nizozemci nejvíce Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.