Rusko oceňuje dialog s Vatikánem, který je založen na důvěře

Rusko oceňuje konstruktivní dialog s Vatikánem, který je založen na důvěře. Během setkání s nejvyšším diplomatem a státním sekretářem Vatikánu kardinálem Pietrem Parolinem to ve středu uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle něj vítá mimo jiné i navázání mezicírkevního dialogu mezi Svatým stolcem a ruskou pravoslavnou církví, napsala agentura TASS.

Podle Parolina nastává v současné době důležitý moment nejen ve vztazích mezi oběma zeměmi, ale i mezi římskokatolickou a ruskou pravoslavnou církví. Vatikánský činitel ocenil například zavedení bezvízového režimu pro diplomaty mezi Vatikánem a Ruskem, napsala agentura Ria Novosti.

Putin při setkání s kardinálem Parolinem poděkoval také za to, že Vatikán umožnil dočasné převezení ostatků svatého Mikuláše z Itálie do Ruska. Svatý Mikuláš je po Panně Marii druhý nejváženější světec v pravoslavné církvi.

Nejvyšší vatikánský diplomat se v Rusku setkal také s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a s hlavou pravoslavné církve patriarchou Kirillem. Kardinál při své návštěvě Ruska upozorňoval mimo jiné i na potíže, kterým katolická církev v Rusku čelí. Moskvu vyzval i k aktivnější roli při řešení krize ve Venezuele, se kterou má Rusko blízký vztah.

Pravoslavná a římskokatolická církev působí samostatně od rozkolu, který vyvrcholil jako „velké schizma“ v roce 1054. O zlepšení vzájemných vztahů se v současné době snaží papež František, který se s patriarchou Kirillem setkal loni na Kubě. Jednalo se o vůbec první setkání hlav římskokatolické a ortodoxní církve.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko oceňuje dialog s Vatikánem, který je založen na důvěře Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com: Vladimir Putin

reklama

Další články

  1. Sobotka bude dnes jednat s Macronem

    Společnost ·

    O změně směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a o sociálním dumpingu budou dnes v Salcburku s francouzským prezidentem jednat šéfové vlád Česka, Rakouska a Slove…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.