Rusko chce na Ukrajinu vyslat další humanitární konvoj

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes oznámil, že Rusko hodlá vypravit další konvoj s humanitární pomocí na východ Ukrajiny. Podle Lavrova se totiž humanitární situace v místě střetů zhoršuje.

„Humanitární situace se nelepší, ale zhoršuje. Chceme se dohodnout v nejbližší době o všech podmínkách dodávky druhého konvoje po stejné trase, s účastí ukrajinských pohraničníků a celníků. Jsme přesvědčeni, že je to nezbytné udělat tento týden,“ řekl Lavrov.

Předchozí ruská kolona na Ukrajinu vjela v pátek, když Moskva oznámila, že už nehodlá tolerovat údajné ukrajinské zdržování. Kyjev protestoval, že kamiony na Ukrajinu vjely bez svolení ukrajinských úřadů, bez dohodnutého doprovodu pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Při zpáteční sobotní cestě podle Kyjeva kamiony odvážely zařízení z ukrajinských zbrojovek.

„Snažili jsme se přesně dodržovat mezinárodní humanitární právo (...). Na náklaďácích nebylo nic jiného než humanitární pomoc. Do Ruska se vrátily prázdné,“ zdůraznil dnes Lavrov. Argumentoval i tím, jak zoufalou situaci v Luhansku líčí Mezinárodní výbor Červeného kříže. Město je tři týdny v obležení, chybí voda, elektřina, potraviny i léky a ostřelování obytných čtvrtí pokračuje.

Zdroj: ČTK

Rusko chce na Ukrajinu vyslat další humanitární konvoj Foto: Sergej Lavrov. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Plánovaná akvizice Pražských služeb se ruší

    Byznys ·

    Firma Northward Holdings Limited (NHL) neprodá pětinu akcií, které drží v akciové společnosti Pražské služby. Prahou roky plánovaná akvizice firmy za zhruba miliardu k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.