Ruské obyvatelstvo rychle stárne, může to mít negativní dopady na hospodářský růst země

Rusko se potýká s poklesem porodnosti a růstem úmrtnosti. Protože migrace nedokáže přirozený úbytek obyvatel nahradit, dochází ke stárnutí obyvatelstva v produktivním věku. Rusku podle CNN dokonce hrozí, že do roku 2050 se počet jeho obyvatel sníží o 14 procent. To přitom ohrožuje vyhlídky na příznivý hospodářský růst země. 

„Pokud pomineme války, hladomory a epidemie smrtících nemocí, bude se Rusko potýkat s největším poklesem počtu obyvatel ve světové historii,“ řekl minulý týden americký miliardář Jeffrey Gundlach. „Není proto překvapením, že Vladimir Putin chce převzít kontrolu nad dalšími územími. Potřebuje totiž lidi,“ myslí si Gundlach.

Rusko minulý rok obsadilo poloostrov Krym a snaží se zabránit Ukrajině ve vstupu do Severoatlantické aliance. Pobaltské státy se zároveň obávájí toho, že ruský prezident Putin bude usilovat o převzetí moci i nad dalšími ruskojazyčnými územími.

Gundlach upozornil na vysokou míru úmrtnosti a extrémně nízkou porodnost v Rusku. Obavy v této souvislosti vyjádřila i Světová banka, která Rusko vyzvala, aby se pokusilo utlumit dopady stárnutí obyvatelstva tím, že bude motivovat jednotlivce k tomu, aby více spořili. Zároveň by Rusko podle Světové banky mělo více bojovat s kouřením a nadměrným pitím alkoholu.

Světová banka ve své zprávě podle CNN uvedla, že pokud Rusko ve své politice nebude na stárnutí populace reagovat, mohlo by se to negativně projevit na hospodářském růstu země a fiskální udržitelnosti.

 

Zdroj: CNN, Zet

Ruské obyvatelstvo rychle stárne, může to mít negativní dopady na hospodářský růst země Foto: Putin_Drop of Light / Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.