Růst cen potravin přinesl zvýšení míry inflace

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta z červnových 2,3 procenta. Rostly hlavně ceny potravin, výrazněji zdražilo mléko, máslo či vejce. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Analytici očekávali, že inflace zůstane na 2,3 procenta. Vedle dražších potravin se podle nich do růstu cen promítají přechodné vlivy, jako je zavedení elektronické evidence tržeb a rostoucí poptávka v ekonomice tažená spotřebou domácností.

Dražší potraviny podle analytika ČSOB Petra Dufka zajistily téměř polovinu inflace. Vedle toho si stále více musejí lidé připlácet za bydlení, respektive nájemné a služby s bydlením spojené. Dozvuky EET spolu s vyššími cenami potravin se pak následně ještě dále promítají do cen v restauracích, podotkl.

Potraviny podle ČSÚ zdražily v červenci meziročně úhrnem o 5,8 procenta, nájemné o 2,9 procenta a vodné o 1,2 procenta. Ceny ve stravování a ubytování vzrostly o šest procent a v dopravě zdražily automobily o 3,8 procenta.

Z potravin zrychlila meziroční inflace proti červnu například u čerstvého másla na 44,8 procenta, u vajec na 27,7 procenta a u mléka na 14,3 procenta. Podle údajů ČSÚ stála kostka másla loni v červenci zhruba 35 korun, zatímco letos v červenci za ni spotřebitelé zaplatili něco málo přes 50 korun. U deseti kusů čerstvých vajec stoupla cena z necelých 28 korun na zhruba 34 korun a u litru polotučného mléka z téměř 17 korun na cca 19,50 Kč.

Naopak ušetřit mohou lidé u bytového vybavení a zařízení domácnosti. Levnější byly oproti loňskému červenci i telefonické a telefaxové služby a mobilní telefony. Zlevnily také teplo a teplá voda, zemní plyn a pohonné hmoty.

Pro ČNB data o červencové inflaci zřejmě nepřinášejí nic zásadního v porovnání s její vlastní prognózou, míní analytik Generali Investments Radomír Jáč. Centrální banka nárůst inflace na 2,5 procenta čekala, a pro nejbližší měsíce dokonce očekává další mírný nárůst meziroční inflace. Domnívá se, že alfou a omegou pro úvahy bankovní rady o případném dalším zvýšení úrokových sazeb bude v prvé řadě vývoj kurzu koruny.

Česká měna na dnešní zprávu reagovala rychlým posílením o pět haléřů, připomněl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Inflace by se podle něj letos i příští rok měla udržet nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Cenový růst budou brzdit vnější faktory, protože inflace v eurozóně se stále nezvedá a ceny ropy porostou velmi pomalu. Zdražování bude brzdit i posilující koruna, nicméně domácí faktory, kterým vévodí mzdový růst, budou českou inflaci výrazně podporovat. "Celkově tedy letos očekáváme inflaci 2,3 procenta, zatímco v roce 2018 by měla zpomalit na 2,2 procenta," uzavřel.

Meziměsíčně stouply v červenci spotřebitelské ceny o 0,5 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen za rekreaci a kulturu a dále za potraviny, nealkoholické nápoje i alkoholické nápoje a tabák, uvedl ČSÚ.

 

 

Zdroj: ČTK

Růst cen potravin přinesl zvýšení míry inflace Foto: Pixabay

reklama

Další články

 1. Saúdská Arábie celosvětově omezí dodávky ropy

  Byznys ·

  Největší světový vývozce ropy Saúdská Arábie sníží v září celosvětově dodávky svým zákazníkům minimálně o 520 tisíc barelů denně. Bude tak chtít splnit dohodu producen…

 2. Nezaměstnanost začala v červenci růst

  Byznys ·

  Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303.074, což je nejnižší číslo za …

 3. Zisk ČEZ nadále roste

  Byznys ·

  Čistý zisk energetické společnosti ČEZ stoupl v pololetí meziročně o 21 procent na 16,7 miliardy korun. K růstu dopomohly mimořádné příjmy z prodejů akcií MOL a bytů v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.