Rozvojová spolupráce se liší od humanitární pomoci, má nastartovat rozvojové země

Rozvojová spolupráce se výrazně liší od humanitární pomoci. Ve společnosti se i navzdory tomu tyto dva termíny pletou. O humanitární pomoc začne neziskový sektor žádat vždy po živelné katastrofě. V rozvojové spolupráci jde o dlouhodobou budoucnost rozvojových zemí. Podle projektové manažerky Platformy podnikatelů pro zahraniční a rozvojovou spolupráci v Praze Věry Venclíkové jde například o vybudování infrastruktury nebo vzdělávacího systému. Vyspělejší země se pak snaží pomoci nastartovat ekonomiku a zajistit větší vzdělanost u států, které potřebují podat pomocnou ruku. 

Co je to rozvojová spolupráce?

Je to něco jiného než humanitární pomoc. V běžné společnosti se to bohužel hodně plete. Humanitární pomoc je totiž to, co vždycky začne žádat nezisková sféra nebo neziskový sektor, když se něco stane ve světě. Jde například o zemětřesení nebo povodně. Humanitární pomoc je hrozně důležitá věc, ale pak katastrofa skončí a je nějakým způsobem zastavena. Rozvojové země jsou víc zranitelnější, co se týká různých katastrof od politických až k přírodním. Také potřebují svůj vlastní rozvoj, aby se jim to v budoucnu nestalo tak bolestivé, aby byly více připraveny, aby měly lepší ekonomiku, aby měly vzdělanější lidi.

Budoucnost závisí poté na rozvojové spolupráci. V rámci spolupráce nejde o to, s někým spolupracovat na místě jako takovém, ale z hlediska zahraniční politiky. To znamená spolupráci České republiky s tou zemí, když je to bilaterární spolupráce. S tím, že je rozvojová spolupráce dlouhodobá, tak se to musí dobře promyslet, naplánovat a předem zjistit, jestli to bude fungovat a jestli to má smysl. Musí tam být spolupráce i ve vztahu k té zemi, že i ona musí říct, co potřebuje. Stejně jí to trochu diktujeme, ale protože jsou to naše peníze, jsou to peníze našich daňových poplatníků, tak tam musí být zodpovědnost za vydané prostředky. Důležité je, aby tam bylo vlastnictví toho problému, aby oni řekli, co potřebují a jak to přijmou a jak to budou dál zpracovávat, používat atak dále.

Když vezmeme odlišnost od humanitární pomoci, tak nejde v tomto případě o nárazový impuls. Jde o nabídku, jak tu zemi jednoduše řečeno postavit na nohy a vytvořit nějakou strukturu, aby země fungovala.

To by bylo ideální. Jenže problém je například u nás, že Česká republika nemá zas tak velké prostředky. Pořád máme nějaký závazek, který máme v rámci celosvětového zavazování se k celosvětové pomoci. Kvůli tomu toho nemůžeme absolutně dosáhnout. Nejsme pořád na úrovni, jako jsou například Německo, Holandsko a vůbec starých států Evropské unie. Ty jsou velkými dárci. To je bilaterární pomoc, tam se to děje jako země se zemí neboli dárcovská země s několika zeměmi. Jinak je to ještě celosvětově doplňováno multilaterární pomocí. Za tím stojí instituce, jako jsou Světová banka, Evropská investiční banka, Banka pro obnovu a rozvoj, je jich docela dost.

Abychom posluchačům mohli nabídnout nějakou konkrétnější představu, mohli bychom zmínit nějaký příklad zahraniční rozvojové spolupráce už v té konkrétní podobě.

Například Česká republika má pro implementaci rozvojové spolupráce vlastní agentury. Je to Česká rozvojová agentura, která formuluje projekty podle toho modelu, o kterém jsem mluvila před tím. Pak jde o to, že je část projektů, které jsou spíše návrhy na provedení činnosti. Výhodu mají neziskové organizace, ty si to mohou celé vymyslet a přihlásit k tomu, co agentura poptává. Agentura poptá řešení a oni navrhnou, jak by projekt měl vypadat. Ovšem u podnikatelů, které naše platforma sdružuje a zastupuje i ve vztahu právě k prosazování účasti soukromého sektoru v rozvojovce, je potřeba výběrového řízení. Konkrétně jde pak například o vybudování čističky odpadních vod. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s projektovou manažerkou Platformy podnikatelů pro zahraniční a rozvojovou spolupráci v Praze Věrou Venclíkovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Rozvojová spolupráce se liší od humanitární pomoci, má nastartovat rozvojové země Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odstoupení od TPP bude první věc, co Trump udělá

    Společnost ·

    Nadcházející americký prezident Donald Trump plánuje v rámci prvního dne ve funkci oznámit odstoupení od transpacifické obchodní dohody TPP. Ta přitom patří k součásti…

  2. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

    Byznys ·

    Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.