Roky nevídaná situace! Eurozóna dohnala americkou ekonomiku

Hospodářský růst předních světových ekonomik se vyrovnává roky nevídané úrovni. Ekonomika eurozóny srovnala krok s tou americkou. Ve svém revidovaném výhledu o tom ve středu informovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Světová ekonomika by podle OECD měla letos zrychlit růst z loňských 3,1 procenta na 3,5 % a v následujícím roce na 3,7 procenta. Jde přitom o nejlepší výsledek od roku 2011.

„Porozhlédneme-li se po světě, zjistíme, že poprvé od roku 2008 žádná z ekonomik nevykázala pokles,“ uvedla hlavní ekonomka organizace Catherine Mannová v rozhovoru pro agenturu Reuters. OECD zvýšila prognózu růstu hrubého domácího produktu eurozóny na 2,1 procenta z dříve odhadovaných 1,8 procenta, předpověď pro USA na úrovni 2,1 procenta zůstala.

Přitom vývoj ve Francii a Itálii, které dříve za kolegy mezi státy platícími eurem zaostávaly, je nyní hlavním důvodem revize prognózy směrem vzhůru. Odhad růstu HDP ve Francii OECD zvýšila z 1,3 na 1,7 procenta a v Itálii z 1,0 na 1,4 procenta. Dokonce ani 13procentní zpevnění eura vůči dolaru od počátku roku růst eurozóny nezbrzdí, protože vývoz stimuluje silná globální poptávka.

Za všemi velkými ekonomikami pokulhává Británie, letos se její HDP má zvýšit o pouhých 1,6 procenta. Stejný odhad udělala OECD už v červnu. Důvodem jsou problémy spojené s jejím odchodem z Evropské unie.

Co se měnové politiky týče, OECD soudí, že centrální banka USA (Fed) by se měla držet postupného zvyšování úrokových sazeb a pomalu začít snižovat svou bilanci. Evropské centrální bance (ECB) organizace doporučuje omezit nákupy dluhopisů a pak postupně skoncovat se zápornými úrokovými sazbami. To však záleží také na situaci na finančních trzích a na stabilitě vývoje inflace.

Mezi ekonomikami, které nejsou mezi 35 členy OECD, je raritou Indie, jejíž prognóza letošního hospodářského růstu byla snížena ze 7,3 na 6,7 procenta kvůli důsledkům zavedení nové daně z prodeje zboží a služeb.

 

 

Zdroj: ČTK

Roky nevídaná situace! Eurozóna dohnala americkou ekonomiku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kyrgyzstán zuří kvůli Liglassu

    Byznys ·

    Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading. Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.