Putin naváže dialog s NATO

Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Moskva chce s NATO jednat navzdory jejímu rozpínání k hranicím Ruska, řekl Putin.

Rusko chce podle prezidenta po summitu aliance ve Varšavě, který se bude konat 8. a 9. července, jednat na Radě NATO-Rusko o krocích vedoucích k vybudování důvěry a o prevenci konfliktů hlavně v oblasti Pobaltí.

Ruský prezident o vztazích s NATO hovořil na tiskové konferenci po setkání s finským prezidentem, jehož země součástí aliance není. Rusko před časem Finsko a Švédsko varovalo před členstvím v alianci. Moskva by v tom případě podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova přijala příslušná vojensko-technická opatření.

Na summitu NATO ve Varšavě by členské země měly schválit vyslání čtyř mezinárodních praporů na východní hranice aliance. Vojáci by měli působit v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Velení praporů by se měly ujmout Němci, Britové, Američané a Kanaďané. Aliance chce krokem reagovat na obavy východních členů z agresivní politiky Ruska.

 

 

Zdroj: ČTK

Putin naváže dialog s NATO Foto: Vladimir PUTIN; Zdroj: Evgeny Sribnyjj / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.