Pětina zaměstnanců pošty bude dnes dvě hodiny stávkovat

Až pětina z 30.000 zaměstnanců České pošty dnes v 17 hodin vstoupí do dvouhodinové výstražné stávky. Tři menší odborové organizace tímto chtějí prosadit svůj požadavek na zvýšení mezd o 2500 Kč měsíčně. Protest by se neměl dotknout zákazníků na pobočkách, ale spíše logistických provozů, jako je například třídírna v pražských Malešicích.

Odboráře z organizací Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty od stávky neodvrátil ani slib představitelů vlády rozdělit třetiny z 1,4 miliardy Kč z kompenzace univerzální služby, což by znamenalo odměnu zhruba 1200 až 1400 Kč na zaměstnance měsíčně.

Stávka má trvat od 17 do 19 hodin a podle předběžných odhadů by se jí mělo zúčastnit asi 6200 lidí. Ministr vnitra Milan Chovanec upozornil, že již samotné oznámení stávky stojí poštu tři až pět milionů korun denně na nižších tržbách z doručování balíků, protože lidé se obávají, že je pošta nedoručí včas. Vedení pošty považuje stávku za nezákonnou, protože odboráři nedodali seznam stávkujících na pracovištích.

Související: Českou poštu zasáhne v pondělí výstražná stávka. Je nezákonná, tvrdí podnik

Pošta připravila opatření, aby zákazníci průběh stávky nepocítili, chystá například nahrazení stávkujících dalšími kmenovými zaměstnanci. Podnik nemá signály, že by se k protestu aktivně připojili pracovníci poboček.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22.700 Kč a na konci roku má být zhruba 23.000 Kč měsíčně, tedy více než 4000 Kč pod celostátním průměrem. Pro příští rok se s většinou odborářů dohodla na zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy zhruba 550 Kč. Česká pošta zaměstnává přes 30.000 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Pětina zaměstnanců pošty bude dnes dvě hodiny stávkovat Foto: ČTK/Švancara Petr

reklama

Další články

 1. Tipy jak se při pití alkoholu vyvarovat kocovině

  Společnost ·

  Ty pocity nejspíš důvěrně znáte - speciálně v tomto ročním období. Třeštící hlava, sucho v ústech a neustávající pocit nevolnosti, který se nedaří zahnat žádným „zaruč…

 2. Úžasná fakta o soukromém sídle Billa Gatese

  Byznys ·

  Není překvapivé, že zakladatel technologické společnosti Microsoft a zároveň nejbohatší muž světa Bill Gates má i extravagantní bydlení. Jeho dům dostal dokonce přezdí…

 3. Osm největších evropských vojevůdců všech dob

  Společnost ·

  V průběhu staletí čelila Evropa řadě mezistátních konfliktů, z nichž vzešla velká řada významných vojevůdců. Všechny osoby spojuje stejná věc. Jde o mistry taktiky, kt…

 4. První trasa Hypersmyčky by mohla být v Dubaji

  Tech ·

  Dubaj se dostává do popředí závodu o tom, kdo postaví nejrychlejší masovou tranzitní síť na planetě. Město Spojených arabských emirátů zvažuje možnosti, kudy by vysoko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.