Právník: Pokud dítě střídá školy a žádnou nedostuduje, tak končí rodičům vyživovací povinnost

Vyživovací povinnost rodičů vůči svým dětem platí až do té doby, kdy jsou děti schopny se o sebe postarat. Nezaniká ale dosažením zletilosti tedy osmnáctým rokem života. Pokud dítě dále studuje, tak trvá vyživovací povinnost rodičů až do konce studia. Jestliže dítě střídá školy a žádnou z nich nedokončí, tak vyživovací povinnost ale zaniká. Na rádiu Zet o tomto tématu hovořil advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. 

„Je ale třeba, aby se jednalo o studium smysluplné, jímž se dítě připravuje na budoucí povolání. Pokud dítě střídá školy bez toho, aby některou z nich dokončilo, nelze na rodičích spravedlivě požadovat další placení výživného. To je ovšem třeba řešit na základě konkrétních okolností. Vyživovací povinnost naopak může skončit i před osmnáctým rokem věku, pokud dítě ukončí školu a v dalším studiu nepokračuje,“ říká na rádiu Zet Janík.

Pokud naopak nedochází dobrovolně nebo v dostatečné míře k plnění výživného, tak soud musí brát v potaz následující kritéria. Oba z rodičů tak musí přispívat na výživu svých děti na základě vlastních schopností, možností a majetkových poměrů.

Dítě má s ohledem na to právo žít na životní úrovni jeho rodičů. V potaz se bere dále skutečnost, jaký z rodičů a v jaké míře se o dítě osobně stará.

„Rozsudky stanovící výši výživného jsou předběžně vykonatelné, což znamená, že povinná osoba je tedy povinna platit výživné ve stanovené výši již od okamžiku doručení soudního rozhodnutí, a to i v případě, že podala proti rozsudku odvolání. Výživné, které bylo již vyplaceno a spotřebováno, se v případě změny rozsudku povinné osobě nevrací,“ sdělil Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Právník: Pokud dítě střídá školy a žádnou nedostuduje, tak končí rodičům vyživovací povinnost Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Alze předloni stoupl zisk na 644 milionů korun

    Byznys ·

    Největší tuzemský e-shop Alza.cz v roce 2016 dosáhl zisku 644 milionů korun. Meziročně tak vzrostl o 13 %. Společnost vydělala víc než například obchodní řetězce Tesco…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.