Prorok propadu cen ropy nyní předpovídá ekonomický kolaps Saúdské Arábie

Generální ředitel hedgeových fondů PointState Capital Zach Schreiber před dvěma lety správně prorokoval pád cen ropy. Tato předpověď jeho společnosti vydělala okolo jedné miliardy dolarů. Nyní podle zpravodajského serveru CNN Schreiber varuje před blížícím se finanční kolapsem Saúdské Arábie. Důvodem je právě nízká cena ropy spojená s vysokým zadlužením. 

Schreiber na propad ropy vsadil ve chvíli, když její cena přesahovala 100 dolarů za barel. Letos v únoru se propadla až na hodnotu 26 dolarů. Tato skutečnost se projevila negativně v zemích vyvážejících ropu OPEC, které obchodují s ropou. S problémy se potýká i nečlenské země, například Rusko.

Schreiber se nyní nechal slyšet, že situace se bude vyvíjet ještě mnohem hůře. „Saúdská Arábie je dva až tři roky před tím, než narazí do zdi,“ řekl Schreiber v rámci 21. ročníku ekonomické konference Sohn Investment Conference.

Schreiber předpověděl, že Saúdská Arábie se stane jako celek platebně neschopná. Čelí totiž dvěma hrozbám. V prvé řadě jde o obrovské zadlužení a levnou ropu. Podle Schreibera není divu, že se Saúdská Arábie obrovsky zadlužuje. Tamní království si přitom nyní plánuje půjčit od skupiny bank až 10 miliard dolarů a dláždí si tak cestu k prvnímu mezinárodnímu prodeji dluhopisů.

Saúdská Arábie potřebuje k udržení svého rozpočtu, aby se ceny ropy znovu přehouply přes 100 dolarů za barel.

Saúdové jsou podle CNN také známí pro svůj bohatý sociální program. Nyní se snaží některé tyto výhody škrtat. Další nemalé výdaje směřují do zbrojení. Tyto náklady jsou spojené především s hrozbami, jež vycházejí z rivality s Íránem a hrozbou občanského povstání. I přes pokles ropy země snížila letos výdaje na obranu o pouhé 3,6 procenta.

Saúdskoarabská centrální banka má podle CNN k dispozici 600 miliard dolarů. Jde o fond, který se zemi pomáhá vyrovnat s nepříznivou cenou ropy. Od roku 2014 do února přitom Saúdové utratili přes 140 miliard dolarů. Mezinárodní měnový fond vydal varování před tím, že v krátké době Saúdské Arábii dojdou veškeré peníze. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Prorok propadu cen ropy nyní předpovídá ekonomický kolaps Saúdské Arábie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.