Producenti ropy kvůli poklesu její ceny přicházejí ročně o tři biliony dolarů

Ceny ropy ještě před dvěma lety byly na 120 dolarech za barel. Nyní se pohybují na hodnotě 34 dolarů. Na trhu s ropou je patrná velká nervozita. Ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko řekl, že producenti ropy prodělávají ročně tři biliony dolarů. Tato suma je přitom 15x vyšší než roční hrubý domácí produkt v České republice.

„Rusko uvedlo, že v únoru bude se Saúdskou Arábií a OPECem diskutovat o tom, že by mohly snížit produkci. OPEC to naopak dementoval a sdělil, že žádný takový krok neplánuje. Pokles ceny ze 120 na 34 dolary za barel způsobil, že producenti přicházejí o nějaké tři biliony dolarů ročně. Na druhé straně spotřebitelé samozřejmě získávají,“ řekl Tomčiak.

Pokles cen ropy se projevuje i u ceny za pohonné hmoty. Benzín zlevnil o korunu a nafta asi o 1,10 korun. Tomčiak další propad cen ale neočekává. Cena ropy je totiž na minimech. Podle jeho názoru je možné, že se propadne maximálně o nějakých pět dolarů.

Trh s ropou se mění každou chvíli a z toho důvodu je problematické predikovat, jakým směrem se bude vyvíjet její cena. Tomčiak se ale domnívá, že během půlročního horizontu se trh s ropou stabilizuje.

„Dokonce očekáváme, že cena ropy mírně vzroste právě kvůli tomu, že se dost výrazně omezují výdaje do produkce. Ono se to za pár měsíců projeví. V tom případě by nám cena ropy vzrostla,“ uvedl Tomčiak na rádiu Zet.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy ekonom společnost Finlord Boris Tomčiak, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Producenti ropy kvůli poklesu její ceny přicházejí ročně o tři biliony dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.