Přehled kryptoměn: Bitcoin není jedinou variantou pro investici!

S kryptoměnami se roztrhl pomyslný pytel. Téměř každý den vycházejí články o jejich strmém růstu a lidé do nich bezhlavě investují své našetřené peníze. Většina ekonomů se domnívá, že jde ale o nafouknutou bublinu, která brzy splaskne. Z tohoto pohledu nepovažují vložení peněz do kryptoměn jako investici. Podle nich jde o sázku. V novém článku vám přinášíme výpis vůbec nejznámějších digitálních měn. 

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin

Zdroj: Flickr

Bitcoin je vůbec první kryptoměnou, která spatřila světlo světa. K jejímu vydání došlo v roce 2009. Tato digitální měna vyšla ruku v ruce se softwarem disponujícím volně otevřenému zdrojovému kódu. Díky nové distribuované decentralizované databázi takzvanému blockchainu mohou lidé využívat prostřednictvím bitcoinu takzvané peer-to-peer transakce. Blockchain databáze uchovává stále narůstající počet záznamů. Ty jsou pak chráněny proti neautorizovaným zásahům z vnější strany.

Bitcoin podle internetového magazínu Business Insider nekontroluje žádný ústřední orgán nebo centrální banka. Transakce prováděné pomocí této digitální měny tak nejsou ověřovány.

 Zdroj: YouTube / Investicniweb

Novou změnu může představovat skutečnost týkající se obchodování s termínovými kontrakty. V polovině loňského prosince Burza CME totiž spustila obchodování na termínovém trhu. Týden před tím stejnou možnost nabídla konkurenční burza CBOE.

Jak jsme již dříve uváděli, tak bitcoin je vůbec první a nejvíce likvidní digitální měnou. Z bitcoinu se vytvořil celosvětově známý brand. Je to dané i jeho strmým růstem. V polovině prosince se pohyboval na 19 497 (428 900 korun) dolarech za bitcoin. Na počátku roku 2017 přitom jeho cena dosahovala 902 dolarů (19,8 tisíce korun) za bitcoin. V současnosti si jej můžete pořídit za 15 062 dolarů (331 364 korun) za bitcoin.

 

Litecoin

Zdroj: Flickr

Kryptoměna Litecoin představuje vůbec první alternativu k bitcoinu. Na veřejnosti se poprvé objevila v roce 2011. V této době došlo k potřebě vytvářet stále specializovanější a dražší hardwarové počítače k těžení digitální měny. Hlavním cílem bylo ztížit běžným lidem těžení. Algoritmus Litecoinu měl na trhu vytvořit nového hráče, který by uvolnil hrací pole k těžení pro člověka s běžným počítačem.

Ostatní kryptoměny ulouply Litecoinu trochu z jeho podílu. I tato digitální měna ale stále těží z včasného vstupu do této oblasti. V současnosti její kurz odpovídá 252,56 dolarů (5,5 tisíce korun) za litecoin. Poslední dobou ale graf s růstem měny ukazuje, že jeho hodnota klesá. Minulý rok i přesto ale hodnota za jeden litecoin dosahovala 3,96 dolarů (8,12 korun). Je tak patrné, že meziročně zaznamenala strmý růst. 

 

Ripple

Zdroj: Wikimedia Commons

Tato digitální měna se od bitcoinu výrazně odlišuje. Je to dané zejména tím, že Ripple v podstatě představuje celosvětovou síť pro remitenční platby. Ripple rovněž umožňuje transakce fiat měn (dolar, euro, libra atd.), komodit a kryptoměn.

Základním rysem většiny kryptoměn je možnost jejich těžení. Ripple byl ovšem emitován najednou a rozdělen na 100 miliard dílů neboli tokenů. Koncem prosince 2017 šlo o kryptoměnu s vůbec druhou největší tržní kapitalizací. V rámci loňského roku jeho hodnota vzrostla o 20 tisíc procent. Pozitivum Ripplu představuje rychlost transakcí.

Ripple před třemi dny překonal svojí kapitalizací Ethereum a stal se tak druhou největší kryptoměnou. Kurz této digitální měny v současnosti dosahuje na 2,1 dolarů (46,2 korun). Před rokem stál 0,1 dolarů (2,2 korun). Ripple funguje na podobných principech jako Bitcoin. Jeho účel je ale jiný. Slouží jako prostředník pro veškeré globální směnné transakce. Potenciál této digitální měny je vysoký.

 

Ethereum

Zdroj: Pexels.com

Ethereum představuje otevřenou softwarovou platformu založenou stejně jako bitcoin na blockchain decentralizované databázi. 

Ke spuštění samotné sítě Etherea došlo 30. července 2015. Tato digitální měna je považována za další generaci kryptoměn. Často se označují za Bitcoin 2.0.

Ethereum je vhodným místem pro takzvané chytré kontrakty. Jde o skutečnost, která znázorňuje protokol nebo software zprostředkující, verifikující nebo požadující sjednání nebo uskutečnění smlouvy. První technologie, která se stavěla pozitivně k chytrým kontraktům, byl bitcoin. Síť díky tomu dokázala převést hodnotnou věc z jednoho člověka na druhého. U Bitcoinu lze toto použít pouze ruku v ruce s měnou. Ethereum přineslo jazyk umožňující vývojářům psát vlastní programy včetně chytrých kontraktů.

Digitálním palivem měny Ethereum je takzvaný Ether. Veškeré akce tak vyžadují potřebné palivo k zajištění adekvátního výpočetního výkonu ke zdárnému plnění určitého úkonu.

S ohledem na bitcoiny došlo k vytěžení dvou třetin této digitální měny. Ethereum je ve své podstatě v tomto ohledu prakticky na začátku. Je to dané tím, že své první Ethery uvolnilo do předprodeje. Předpokládá se, že k vytěžení poloviny veškerých Etherů dojde v roce 2020.

V současnosti lze Ethereum nakoupit za 867,94 dolarů (19 094 korun). Začátkem roku 2017 se přitom cena za jednotku pohybovala okolo 9 dolarů (198 korun). 

 

Ethereum Classic

Zdroj: Michal Kvapil / Zet

V květnu 2016 vznikla společnost DAO (Distributed Autonomous Organization), která vyvinula naprosto transparentní a flexibilní systém. Tím si dokázala získat přízeň mnoha investorů. Firma systém vybudovala na základech blockchainu Ethereum. K jednotlivým tokenům se tak dostal za Ethery jakýkoli člověk, jenž měl zájem o přístup do takzvané decentralizované databáze DAPPS. Jedincům, kterým aplikace DAPPS nevyhovovala, bylo umožněno využít opačnou možnost. Dostali se tak zpět ke svým Etherům. Detailněji šlo o takzvanou dělenou funkci – „split funkction“.

Systém DAO ovšem obsahoval slabinu ve svém kódu, kterou hackeři následně zneužili pro své útoky. Internetovým zločincům se podařilo získat z fondu DAO celou třetinu objemu, která dosahovala na zhruba 50 milionů dolarů (1,1 mld. korun). K útoku zneužili dříve zmiňovanou dělenou funkci.

Chybu způsobil samotný systém DAO, ale panika se dotkla celé kryptoměny Ethereum. Nadace Ethereum Foundation tak rozhodla, že dojde k úplnému rozdělení. Nastala tak nenávratná změna, po které se vydal blockchain obou platforem vlastní cestou.

Ne všem lidem toto řešení vyhovovalo. Z tohoto důvodu zůstali někteří jedinci u neměnného blockchainu Ethereum Classic (ETC). Většina lidí ovšem vyjádřila podporu nově vybudovanému systému, který si uchoval původní název Ethereum (ETH).

V současnosti hodnota Ethereum Classic dosahuje 34,92 dolarů (768,24 korun). Začátkem loňského roku byla přitom na 1,94 dolarech (42,68 korun) 

 

Dash

Zdroj: Michal Kvapil / Zet

Dash podle Business Insideru vznikl ze dvou prostých důvodů. Za prvé měl zrychlit transakce. Zadruhé pak šlo o výraznější anonymitu. Konkrétně jde o internetovou open source peer-to-peer kryptoměnu, jež nabízí okamžitou možnost transakce. Dash disponuje dvouvrstvou architekturou s těžaři a takzvanými „masternody“, kteří pomáhají v síti provádět pokročilé funkce. Díky tomu se můžete dostat k takřka okamžitým transakcím.

Tyto inovace mohou podle Business Insideru této digitálně měně zajistit oproti ostatním kryptoměnám příjemnější alternativu. 

Aktuálně se kurz této měny pohybuje na 1217 dolarech (26 774 korun). Loni začátkem ledna jste ji mohli pořídit za 12,03 dolarů (270,6 korun).

 

Extrémní rizikovost všech kryptoměn! 

Článek referuje pouze o nejznámějších a o nejspolehlivějších kryptoměnách, do nichž můžete investovat. Existují totiž stovky jiných alternativ. Investice do již výše zmíněných kryptoměn představuje riziko. Analytici často hovoří spíše o sázce a zdráhají se vložení peněz do digitálních měn nazývat investicí. Tato slova na portálu Peníze.cz podtrhuje i hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. 

 Zdroj: YouTube / XTB Česká republika a Slovensko

Šéf analytického týmu X-Trade Brokers pro portál Peníze.cz Jaroslav Brychta varuje zejména před malými a nevýznamnými kryptoměnami. Podle jeho slov slouží pouze k obohacení úzké skupinky lidí. Z tohoto pohledu by si všichni bez výjimky měli dát pozor na to, kolik úspor do takto nevyzpytatelné oblasti vloží. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Přehled kryptoměn: Bitcoin není jedinou variantou pro investici! Foto: PixieMe / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA pozastavily vojenskou pomoc Pákistánu

    Společnost ·

    Americká vláda opět pozastavila vojenskou pomoc Pákistánu v hodnotě víc než čtvrt miliardy dolarů (5,4 miliardy korun). Slibovanou podporu měl Islámábád dostat už loni…

  2. Jaký bude rok 2018 podle Donalda Trumpa?

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump předpovídá úspěšný rok 2018. Před svým soukromým klubem na Floridě oznámil, že půjde o „úžasný a fantastický“ rok. Podle americké hlavy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.