Praha nestihne vyčerpat z evropských fondů asi 300 milionů korun

Hlavní město nestihne vyčerpat z evropských fondů asi 300 milionů korun. Jde o peníze, které unie Praze přidělila na období let 2007 až 2013 a které bylo možné dočerpat letos. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Celkem mohlo město v daném programu čerpat až 3,5 miliardy korun. V budoucnu chce Praha vytvořit zásobník projektů a harmonogram čerpání peněz z fondů.

"Nepodařilo se vyčerpat 300 milionů korun z časových důvodů. Co se stalo? Když to přirovnám, tak je to, jako kdyby Maxim Turbulenc vyrazili na kole k Jadranu," řekl Dolínek.

Podle Dolínka udělalo chybu bývalé vedení města, které "nedalo úředníkům pokyn, aby konali", a na čerpání peněz pak měla vliv také intervence České národní banky na konci roku 2013. "Minulá rada ale poněkud zaspala a neřešila to. Bylo potřeba fixovat kurz, jenže nebylo nic připraveno," řekl Dolínek.

Město v uplynulém půl roce podle náměstka posílilo personální obsazení magistrátního odboru, který má čerpání peněz z fondů na starosti, a zvýšilo počet členů komise, která hodnotí jednotlivé projekty.

Praha chce nyní vytvořit zásobník projektů, do kterého bude moci město sáhnout ve chvíli, kdy bude hrozit, že se nepodaří přidělené peníze vyčerpat. "Nebude to ale žádný seznam neúspěšných, chceme kvalitní projekty. Novinkou pak je i to, že začínáme již teď komunikovat s případnými příjemci peněz," dodal Dolínek. Vznikne rovněž harmonogram, podle kterého bude město potenciální příjemce evropských peněz vyzývat, aby se o ně přihlásilo - další výzvu chystá město na září.

Praha dostane do roku 2020 z evropských fondů na jednotlivé projekty pouze 50 procent nákladů. Dosud to mohlo být až 85 procent. Zbylou polovinu nákladů bude muset zřejmě hradit ze svého rozpočtu. Celkem by do Prahy mělo z unie do roku 2020 přijít asi 500 milionů eur (13,7 mld. Kč). V minulosti Praha čerpala evropské dotace ve dvou operačních programech, nově to bude pouze v jednom.

 

Zdroj: ČTK

Praha nestihne vyčerpat z evropských fondů asi 300 milionů korun Foto: ČTK/Doležal Michal - náměstek pražské primátorky Petr Dolínek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.