Praha chce být centrem transferu znalostí a technologií v oblasti biochemie a biomedicíny

V Česku vznikla nová platforma, jejíž cílem je poskytnutí pomoci akademickým ústavům a vysokým školám v identifikaci, ochraně a nalezení komerčního partnera pro výsledky a objevy s největším komerčním potenciálem. Jmenovitě jde o společnost i&i Prague, jež vznikla na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Na rádiu Zet o tomto novém počinu hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. 

Společnost i&i Prague vzniká pod hlavičkou ÚOCHB. Jde přitom o vědecké pracoviště, které s ohledem na základní výzkum a oblast zavádění výsledků základního výzkumu do praxe, patří ke světové špičce. Ústav má v souvislosti s transferem technologií dlouholeté zkušenosti. Může se rovněž spolehnout na vybudovanou síť mezinárodních kontaktů.

„Vznik nové společnosti je reakcí na velký počet žádostí o konzultace a pomoc s projekty z jiných ústavů a vysokých škol, ale také na zvyšující se zájem zahraničních i českých firem o objevy a inovace z ČR,” řekl jeden z iniciátorů projektu Martin Fusek, který společně s tehdejším ředitelem ÚOCHB Zdeňkem Havlasem založil v roce 2009 společnost IOCB TTO, s. r. o.

Konkrétně se pak jedná o společnost zabývající se transferem technologií. Služby ovšem poskytuje pouze ÚOCHB. Svojí činností se podílí na ochraně jeho duševního vlastnictví a transferu výsledků vědecké činnosti.

„Na základě zkušeností se rozhodli, že založí novou společnost. Ta bude zprostředkovávat investice soukromých investorů do výstupů vědy a výzkumu. Měla by pomáhat ostatním pracovištím Akademie věd v rozvoji jejich transferu a nabízet služby ostatním vysokým školám a jiným výzkumným pracovištím v oblasti biochemie a biomedicíny. Má rovněž napomoci při hledání projektů, které by stály za to,“ řekl Aleš Vlk na rádiu Zet.

I&i Prague má pomoci se samotným projektem transferu a chce se podílet i na vyhledávání větších investorů. Investice totiž podle Aleše Vlka představují na poli biochemie a biomedicíny poměrně náročnou oblast. Na území střední Evropy a Česka tato aktivita zatím chybí. Pomoci by nyní měly právě dosažené zkušenosti, jimiž tým nové společnosti disponuje.

Jde o aktivitu s potenciálem úspěchu. Důvodem je právě zkušený tým složený z vědců a manažerů, jako jsou například Martin Fusek nebo Jaromír Zahrádka. Konkrétně jde o pány, kteří se v ÚOCHB podílejí na rozvoji těchto činností již několik let. Jde přitom o předpoklad, díky němuž může v Praze dojít k vytvoření centra pro středoevropský transfer technologií právě v oblasti biochemie a biomedicíny.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Praha chce být centrem transferu znalostí a technologií v oblasti biochemie a biomedicíny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Americké akcie dosáhly rekordního maxima

  Byznys ·

  Americké akcie se ve středu dostaly na nová rekordní maxima. V jejich růstu jim napomohly bankovní společnosti. Peněžní ústavy těžily z očekávaného vzestupu úrokových …

 2. V USA rostou obavy z dopadů brexitu

  Byznys ·

  Téměř všechny možné obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU, tzv. brexitu, budou méně příznivé, než kdyby Británie zůstala v EU. Napsal…

 3. Otázky a odpovědi k prezidentským volbám v ČR

  Společnost ·

  Prezidentské volby v Česku se velmi rychle blíží. Kandidáti již nyní žijí volební kampaní a ode dneška za měsíc již se bude konat první kolo voleb. Co je před volbami …

 4. Evropský parlament dnes bude řešit Panama Papers

  Společnost ·

  Evropský parlament bude na svém dnešním zasedání jednat o závěrech vyšetřovacího výboru k takzvaným Panamským dokumentům o daňových podvodech. Europoslanci budou rovně…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.