Pozitivní vývoj české ekonomiky může ohrozit špatná kondice čínského trhu, myslí si J. Seidler z ING

Nová makroekonomická prognóza České bankovní asociace (ČBA) ukazuje, že česká ekonomika bude letos růst rychleji, než se ještě na jaře předpokládalo. ČBA svůj dubnový odhad růstu HDP zvýšila o osm desetin procentního bodu na 3,2 procenta. Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler v rozhovoru pro rádio Zet řekl, že českou ekonomiku a její růst může mimo jiné ohrozit zhoršení ekonomického vývoje v Číně. Ta je totiž důležitá pro německou ekonomiku, na kterou je Česká republika úzce navázaná. Obávat bychom se naopak neměli neočekávaných kroků České národní banky ani dalšího vývoje řecké dluhové krize. Řecká ekonomika totiž podle Seidlera není pro Evropskou unii sama o sobě tak významná.

„I kdyby řecká krize opět eskalovala, tak řecká ekonomika je v porovnání s celou Evropskou unií relativně malá. Od té akutní fáze krize už se udělala řada opatření, která by měla zabránit tomu, že se rizika budou dále šířit do eurozóny nebo Evropské unie,“ říká Seidler.

O poznání horší by ale situace podle Seidlera byla v případě horších vyhlídek čínské ekonomiky. Ta totiž patří mezi významné obchodní partnery Německa a německá ekonomika je naopak důležitá pro Česko. Jestliže se kondice čínské ekonomiky nad očekávání zhorší, budou se muset upravit stávající pozitivní prognózy. Z aktuálních odhadů ČBA vyplývá, že český HDP letos meziročně poroste o 3,2 procenta. Ještě v dubnu přitom ČBA předpovídala, že růst HDP dosáhne v letošním roce 2,4 procenta.

„Jedním z těch důvodů je skutečnost, že hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2015 poměrně skokově vzrostl a dosáhl podle pozdějších revizí Českého statistického úřadu meziročně čtyř procent. To byla velmi překvapivá hodnota, kterou nikdo předtím nečekal. Pravdou je, že to vysoké číslo bylo ovlivněno některými jednorázovými faktory,“ uvedl Seidler na rádiu ZET.

Mezi tyto jednorázové faktory podle Seidlera patřilo například předzásobování tabákovými výrobky. Dalším důležitým faktorem je pak skutečnost, že v letošním roce dochází k dočerpávání evropských fondů z končícího programového období.

 

„Nad přílivem miliard z Evropské unie nejásám,“ říká ředitel institutu CETA Aleš Rod

 

„V tomto roce bude poměrně vysoká investiční aktivita, která se na růstu HDP bude také projevovat příznivě,“ myslí si Seidler.

Další pozitivní oblastí v České republice je trh práce. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že Česká republika má po Německu druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Podle Jakuba Seidlera už ale pokles nezaměstnanosti postupně vyčerpává své možnosti a přestává mít kam pokračovat. Na podzim se navíc budou o práci ucházet také noví absolventi, kteří nezaměstnanost většinou o něco zvyšují.

„Na druhou stranu se ekonomika vyvíjí velmi pozitivně. Nastává růst pracovních míst, který na druhou stranu bude vyrovnávat příliv nových nezaměstnaných absolventů škol. Domníváme se, že nezaměstnanost v červenci bude stagnovat. Celkově má zaměstnanost mírnou možnost růst, ale ne v takovém tempu, jako jsme viděli v minulém roce,“ dodal Seidler. 

 

Článek obsahuje pouze části rozhovoru s hlavním ekonomem ING Bank Jakubem Seidlerem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: ČTK

Pozitivní vývoj české ekonomiky může ohrozit špatná kondice čínského trhu, myslí si J. Seidler z ING Foto: ilustrační foto - ČTK/AP/Ng Han Guan

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.