Pouze jeden Ukrajinec ze sta pracuje v zahraničí legálně

Jen jeden ze sta ekonomických migrantů z Ukrajiny pracuje v zahraničí legálně. Informoval o tom list Ukrajinská pravda s odkazem na oznámení Státní služby zaměstnanosti. Největší zájem mají Ukrajinci o práci v Česku, Polsku nebo Maďarsku.

„Máme problém s nelegální ekonomickou migrací - jen jedno procento Ukrajinců jsou zaměstnaní v zahraničí přes oficiální zprostředkovatele,“ řekl Serhij Kravčenko ze Státní služby zaměstnanosti. Podle Kravčenka Ukrajinci usilují o uplatnění v Česku, Polsku, Maďarsku a dalších, především sousedních zemích.

České ministerstvo zahraničí nedávno posílilo konzulát v západoukrajinském Lvově a zvýšilo počet přijatých žádostí o víza. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se ministerstvo snaží vyhovět požadavkům zaměstnavatelů, kteří volají po zjednodušení procesu získávání pracovníků ze zahraničí.

V minulosti měla diplomacie problémy také s ukrajinskou vízovou mafií, která se objevovala před českými konzuláty. Česko tak Ukrajině hrozilo, že pracovní víza přestane vydávat. Loni v únoru si na působení mafie stěžovala i viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková.

Související: Palata: Schválení bezvízového styku s Ukrajinou znamená konec „vízové mafie“

Kravčenko dodal, že státní služba se snaží ukrajinské občany o zaměstnání v zahraničí vzdělávat přes společný projekt s Asociací ekonomických migrantů. Jeho cílem je obeznámit Ukrajince, že pro ochranu vlastních práv v zemích Evropské unie je potřeba mít uzavřenou pracovní smlouvu a zajištěné zdravotní pojištění.

Země EU minulý čtvrtek schválily s Ukrajinou bezvízový styk, ten však Ukrajincům nezajišťuje právo v unii pracovat. Víza nebudou potřebovat ti, kdo přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Pouze jeden Ukrajinec ze sta pracuje v zahraničí legálně Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

    Byznys ·

    Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

  2. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

    Byznys ·

    Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.