Počítačovou raritu, první počítač Apple, vydražila aukční síň v New Yorku za 905 tisíc dolarů

Jeden z exemplářů prvního osobního počítače Apple-1 byl v newyorské aukční síni Bonhams vydražen za 905 tisíc dolarů. Cena za funkční počítač z dílny Steva Wozniaka převýšila očeávání aukční síně téměř dvojnásobně. 

Prodaný model je jedním z padesáti prvních kusů, které vyrobili zakladatelé společnosti Apple Steve Jobs a Steve Wozniak v roce 1976. Model Apple-1 později podle agentury Reuters vyvolal revoluci v oblasti domácí počítačů. Jeho původní prodejní cena byla 666,66 dolarů. 

Várku prvních padesáti počítačů si objednal podnikatel Paul Terrell, majitel sítě prodejen Byte Shop. Všechny stroje prodal a Jobs a Wozniak pak vyrobili dalších 150 kusů.

Jiný exemplář slavného počítače byl prodán předloni v aukci síně Sotheby's za 374 tisíc dolarů. Podle odhadu expertů se do dnešních dnů dochovalo jen necelých padesát kusů.

Zdroj: Reuters, ČTK 

Počítačovou raritu, první počítač Apple, vydražila aukční síň v New Yorku za 905 tisíc dolarů Foto: Apple-1 v aukční síni Bonhams, New York Zdroj: ČTK/ABACA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.