Portugalsko splatilo více než pětinu svého dluhu u MMF

Portugalsko minulý týden splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu 6,6 miliardy eur (181 miliard Kč), což představuje 22 procent objemu úvěrů, které země od této instituce obdržela v rámci záchranného programu z roku 2011. Oznámila to dnes portugalská státní agentura pro správu dluhu. Portugalsko má od Evropské unie svolení splatit fondu zbytek půjčky předčasně.

MMF poskytl Portugalsku třetinu z půjček zahrnutých do záchranného programu o celkovém objemu 78 miliard eur. Země fondu ještě dluží 14 miliard eur. EU jí však povolila splatit tuto sumu v příštích dvou a půl letech.

Portugalsko loni opustilo záchranný program pro země zasažené dluhovou krizí v eurozóně a následovalo tak Irsko, které stejný krok učinilo ještě před ním. Stalo se tak ve chvíli, kdy už Portugalsko MMF předčasně splatilo většinu svých úvěrů. Obě země díky předčasnému splacení dluhů MMF podstatně ušetří, protože výnosy jejich státních dluhopisů se dostaly pod úrok 3,5 procenta, který si účtuje fond. Jak Irsko tak Portugalsko si tak mohou v současnosti peníze obstarávat přímo na finančních trzích za výhodnějších podmínek, než jaké poskytoval MMF.

Portugalsko v únoru vydalo desetiletou emisi dluhopisů s výnosem těsně nad dvěma procenty a výnos těchto obligací na trhu nyní klesl na 1,7 procenta. Portugalská ministryně financí Maria Luís Albuquerqueová v únoru řekla, že vláda urychlí splácení svých dluhů ze záchranného programu, aby co nejvíce využila propadu výnosů dluhopisů na rekordní minima.

 

Zdroj: ČTK

Portugalsko splatilo více než pětinu svého dluhu u MMF Foto: Michaelpuche / Shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Zisk italského Enelu se loni propadl o 84 procent

  Byznys ·

  Největší italská energetická společnosti Enel prudce klesl čistý zisk. Za loňský rok se propadl o 84 procent na 517 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč). Hospodářské výs…

 2. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

  Byznys ·

  Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.