Pomůže Babišovi před volbami hra na obětního beránka?

Událostí číslo jedna v letošní kampani a parlamentních volbách bude obvinění a vydání Andreje Babiše společně s Jaroslavem Faltýnkem k trestnímu stíhání. Předseda hnutí ANO se nyní pasuje do role obětního beránka, když tvrdí, že se jej zkorumpované a klasické strany snaží vystrnadit z politického života. Ve svém komentáři o této problematice hovořil na rádiu Zet reportér portálu Seznam.cz Václav Dolejší. 

Poslanecká sněmovna ve středu vydala předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu strany Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Šlo přitom pouze o symbolické hlasování směřující především k samotným voličům. Hlasování totiž nemá faktický ani valný smysl, protože obvinění Babiše nebude dotaženo do říjnových voleb. I možná kvůli tomu souhlasné stanovisko k trestnímu stíhání vyjádřili oba dva nejvyšší představitelé ANO. 

Pokud Babiš bude ve volbách opětovně zvolen poslancem, tak se hlasování bude muset opakovat.

„Připomněl bych, že svým způsobem mluvily podobně v minulosti i ostatní politické strany, když se vydával někdo z jejich středu. Třeba Topolánkova ODS mluvila o zdivočelých prokurátorech jako o státních zástupcích. ČSSD za éry Jiřího Paroubka o zmanipulované a podplacené politice, která byla na zakázku. Takových případů bychom určitě našli hodně,“ řekl Dolejší pro rádio Zet.

Všichni členové hnutí ANO se postavili za svého předsedu a chtěli k tomu v rámci přímého přenosu v České televize něco říci. Svoje poselství považovali za jasný vzkaz voličům. Politologové si z tohoto pohledu lámou hlavu nad tím, jaký efekt bude mít toto hlasování na rozhodování samotných voličů. Otázkou pak dále zůstává, zdali Babišovi klesne jeho voličská podpora.

Babiš neustále opakuje své myšlenky o tradičních a zkorumpovaných stranách, které se jej pokouší vyhnat z politiky.

„Všude opakuje, že je oběť, že neustoupí, nenechá se porazit a že zůstává. Samozřejmě to jeho skalní jádro, které se může pohybovat mezi 15 až 20 procenty, na to slyší. Otázka je, jestli Babiš udělá ve volbách takový výsledek, aby vůbec mohl sestavit vládu a aby s ním vůbec někdo mohl do té vlády jít,“ sdělil Dolejší. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Václavem Dolejším. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Pomůže Babišovi před volbami hra na obětního beránka? Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Andrej Babiš

reklama

Další články

  1. Trump nevylučuje vojenskou intervenci proti KLDR

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle jeho slov se země Kim Čong-una chová špatně, a to musí přestat. …

  2. Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál

    Byznys ·

    Internetová jednička Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál. Nabídne na něm veškerý video obsah, který zatím umísťuje pouze na internet. Zaregistrovala proto novou f…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.