Policie je blízko od zřízení dronové základny, nebude vázána na civilní zákony

Policie plánuje zřídit novou dronovou jednotku. Základny pro bezpilotní letadla by pak v příštích dvou letech mohly vzniknout v Praze, Brně, Ostravě nebo Českých Budějovicích. Záměr ministerstva vnitra již schválila vláda. Podle Předsedy České asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel Petra Lněničky se tomu stane díky tomu, že se drony budou nově řadit do kategorie státních letadel. Nebudou tak spadat pod civilní zákon, jako tomu je dodnes.

Do současnosti se policisté museli před každým vzlétnutím dronů (například ve městě) dotazovat Úřadu pro civilní letectví. Situace se má ovšem nově změnit. Pomůže tomu skutečnost, že z policejních dronů se stanou státní letadla. „To znamená, že se budou chovat podobně jako policejní vrtulníky. Tím pádem se jim uvolní ruce a budou je moct použít skutečně tak, jak bylo zmíněné je používat,“ na rádiu Zet to řekl Lněnička.

Policie bude například nově hlídat okolí před ostatními drony v okolí prezidentských sídel – konkrétně pak Pražského hradu a lánského zámku. Celkové náklady se mají do konce roku 2019 vyšplhat na 160 milionů korun. K tomuto účelu budou například používat rušiček. 

Lněnička na rádiu Zet ovšem říká, že identifikace pilota drona je obtížná. Malá bezpilotní letadla mají dolet v řádů desítek kilometrů, a tak je takřka nemožné jejich majitele dopátrat. Pokud se budou řídit platnými zákony, tak by pro policisty neměl být žádný problém pilota najít. Člověk, který bezpilotní letadlo řídí, totiž musí mít na dohled.

Doplněk X: Zákon, kterým se musíme řídit

V České republice jsou poměrně přísné zákony. Oproti ostatním zemím jsme podle Lněničky ve „zlatém středu“.

„Jde o takzvaný Doplněk X, který se přímo zabývá tím, za jakých podmínek mohou být bezpilotní letadla a modely letadel provozovány a v jakých prostorech. Jednoznačně z něj vyplývá, že bezpilotní letadla nesmějí být provozovány v blízkosti letišť. Nesmějí být provozovány nad hustě osídlenými prostory, jako jsou města, obce, vesnice. Nesmějí být v žádném případě provozovány nad lidmi, kteří k tomu provozu nedali souhlas,“ řekl. Pokud tak člověk uprostřed města spatří drona, tak jde téměř jistě o nelegální provoz. Profesionální společnosti s patřičným povolením k leteckým pracím s bezpilotními letadly, mohou požádat Úřad pro civilní letectví o výjimku, jež může například povolit provoz ve městě.

Piloti dronů by si na zákony měli dát pozor. Nejde totiž o zanedbatelné sankce. Fyzickým osobám hrozí pak pokuta od 50 tisíc do 5 milionů korun. U právnických osob pak jde o sankce od 100 tisíců do 5 milionů korun. V tuzemsku Úřad pro civilní letectví udělí ročně desítky pokut v řádů sto tisíců korun. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s předsedou České asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel Petrem Lněničkou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

Policie je blízko od zřízení dronové základny, nebude vázána na civilní zákony Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

  Společnost ·

  Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

 2. KLDR informovala o úspěšném testu rakety

  Společnost ·

  Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu se zúčastnil i vůdce Kim Čong-un. Systém má být nyní připraven k vojenskému v…

 3. TPP bude pokračovat bez USA

  Byznys ·

  Jedenáctka zbylých zemí Transpacifického partnerství (TPP) se dohodla, že bude směřovat ke konečné dohodě o vzájemném volném obchodu bez Spojených států. Vedoucí Úřadu…

 4. KLDR znovu provokuje, odpálila další raketu

  Společnost ·

  Severní Korea dnes odpálila neidentifikovatelnou střelu. Podle tiskových agentur o tom bez dalších podrobností informovali zástupci jihokorejské armády. Raketa byla vy…

 5. Rusko skupuje americký dluh

  Byznys ·

  Rusko v poslední době skupuje stále více amerických dluhopisů. Jen v březnu koupila země americké státní dluhopisy za 13,5 miliardy dolarů. Podle americké televize CNN…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.