Pokud se Skotsko osamostatní, jeho HDP může klesnout až o pět procent

Pokud se Skotové v referendu příští týden rozhodnou pro nezávislost na Británii, může se skotská ekonomika najednou zmenšit až o pět procent, uvedli analytici bankovního domu UBS. V reakci na to společnosti a investoři začali svá aktiva ze Skotska přesouvat.

Předpokládané snížení skotského hrubého domácího produktu způsobí bankovní domy, které se v případě vítězství kampaně pro samostatné Skotsko přesunou do Anglie, sdělila UBS podle agentury Bloomberg.

Finanční dům Credit Suisse ve čtvrtek uvedl, že kapitál se už na jih začal posouvat, a pokud se Skotové rozhodnou pro samostatnost, mohla by jej následovat ekonomická aktivita, pracovní místa a příjmy z daní.

„Dokud nebude jasno ohledně měnových úprav a bankovního systému, Skotsko pravděpodobně prodělá nějaký stupeň úvěrové krize,“ stojí podle agentury Bloomberg ve zprávě ekonomů UBS. „Skotský hrubý domácí produkt by utrpěl jednorázové snížení někde mezi čtyřmi a pěti procenty s tím, jak se polovina bankovního sektoru před nezávislostí přesune do Británie,“ uvedli také.

Banky Royal Bank of Scotland, Lloyds Banking Group a Clydesdale Bank ve čtvrtek informovaly, že v připravovaných plánech počítají s přesunem některých aktivit ze Skotska, pokud ve čtvrtečním referendu zvítězí tábor separatistů.

Poradenská společnost CrossBorder Capital sídlící v Londýně v dnešní zprávě podle agentury Reuters uvedla, že investoři v srpnu stáhli z Británie finanční aktiva v objemu 27 miliard dolarů (576 miliard Kč). Je to prý největší odliv kapitálu od krize po pádu americké banky Lehman Brothers v roce 2008.

Zdroj: ČTK

Pokud se Skotsko osamostatní, jeho HDP může klesnout až o pět procent Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.