Podle ČS a UniCredit Bank poroste letos česká ekonomika díky vyšší poptávce rychleji

Podle odhadů České spořitelny zrychlí česká ekonomika letos růst na 2,6 procenta. Růst očekává i UniCredit Bank, podle které ekonomika poroste o 2,5 procenta. Příznivý vývoj ekonomiky má letos i v příštím roce táhnout domácí i zahraniční poptávka. Významnou roli také sehrají vládní investice spojené s dočerpáním prostředků z fondů EU.

Česká spořitelna pro příští rok očekává zpomalení růstu ekonomiky na 2,2 procenta. UniCredit bank naopak předpovídá pro rok 2016 zrychlení růstu o 2,7 procenta.

„Významnou roli budou letos hrát také vládní investice spojené s dočerpáním prostředků z fondů EU za minulé rozpočtové období 2007 až 2013,“ uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Zpomalení odhadované spořitelnou v roce 2016 pak bude souviset právě se snížením růstu investic, kdy dojde ke standardnímu čerpání evropských peněz.

Průměrná inflace letos podle odhadů ČS klesne na 0,3 procenta z loňských 0,4 procenta. V dalším roce by měla stoupnout na průměrných 1,6 procenta. „Inflační tlaky zatím nemá ekonomika, kde brát. Až v roce 2016 budou negativní tlumící efekty pro inflaci mizet," uvedla analytička ČS Dana Hájková. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek počítá letos s průměrnou inflací 0,4 procenta a příští rok rovněž s 1,6 procenta.

Stále ovšem podle ní bude pro Českou národní banku přetrvávat riziko, že inflace bude pod dvouprocentním inflačním cílem. Proto podle ní ČNB potřebuje, aby byla inflace před ukončením režimu devizových intervencí spíše u tří procent. Důvodem je, aby centrální banka měla „inflační polštář“ pro případné negativní šoky v ekonomice.

Ukončení režimu intervencí je podle Hájkové pravděpodobné spíše až v roce 2017. ČNB deklarovala, že režim ukončí nejdříve ve druhé polovině roku 2016. „Zároveň se ale domníváme, že se snížila pravděpodobnost posunutí kurzového závazku ČNB na slabší hodnoty ze současných 27 Kč/EUR,“ dodala. Navrátil upozornil, že případné testování kurzu koruny ze strany spekulantů je od počátku odsouzeno k neúspěchu. Proto očekává letos i příští rok průměrný kurz koruny kolem 27,50 Kč/EUR. Sobíšek počítá letos s průměrným kurzem 27,60 Kč/EUR a v příští rok s kurzem 27,40 korun za euro.

Ministerstvo financí očekává letos růst české ekonomiky o 2,7 procenta a příští rok o 2,5 procenta. Česká národní banka letos počítá s růstem HDP o 2,6 procenta a za rok o tři procenta. Evropské komise předpovídá růst české ekonomiky letos o 2,5 procenta a v roce 2016 o 2,6 procenta.

 

Zdroj: ČTK

 

Podle ČS a UniCredit Bank poroste letos česká ekonomika díky vyšší poptávce rychleji

reklama

Další články

  1. Novým členem registru neplatičů Solus je Sazka

    Byznys ·

    Novým členem úvěrového registru neplatících klientů Solus se minulý týden stala společnost Sazka. Ta je tak se svou značkou Sazkamobil devátým telekomunikačním operáto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.