Pořád ta stejná písnička, studenti mají zájem o gymnázia a učební obory netáhnou

Jednotné přijímací zkoušky nepřinesly zásadní změnu. Zájem o studium na středních školách a počet přijatých studentů se v souvislosti s tím nezměnil. Studenti se v největší míře hlásili na gymnázia, která se rovněž zaplnila v největší míře. Nejméně žáků naopak projevilo zájem o učební obory s výučním listem. Některé školy vyhlašovaly na maturitní obory ještě další kola přijímacích zkoušek, jejichž součástí už nebyly jednotné testy, aby doplnily své volné kapacity. U učebních oborů bude tento proces končit až koncem prázdnin. Přesné počty studentů v prvních ročnících středních škol proto budou kraje znát až na přelomu září a října. 

Na maturitní obory se letos na jaře poprvé všude konaly jednotné přijímací zkoušky. Organizovalo je Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). Přihlásilo se k nim 86 378 dětí. Tři čtvrtiny zájemců o maturitní obor si podaly dvě přihlášky a víc než pětina se hlásila na osmiletá gymnázia. Celkový počet přihlášených na střední školy letos oproti loňsku o něco stoupl, což souvisí s mírným nárůstem počtu žáků končících povinnou školní docházku. Z učňovských oborů se daří celkem dobře naplňovat technické specializace, malý zájem je o služby, jako jsou čalouník, lakýrník nebo karosář, a o stavební obory.

V některých regionech se o pár procent snížil počet přihlášených na čtyřletá gymnázia. Podle některých ředitelů to může souviset se zavedením povinné maturity z matematiky za čtyři roky, předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová si to ale nemyslí. Nejvíce poklesl zájem o tyto školy ve Zlínském kraji, kde počet přihlášek ve srovnání s loňskem poklesl zhruba o deset procent. Méně přihlášek na čtyřletá gymnázia přišlo i ve středních Čechách nebo v krajích Královéhradeckém a Pardubickém.

Ministerstvo školství nemá přehled o počtech žáků, kteří u jednotných přijímacích zkoušek uspěli, resp. neuspěli. „Protože nebyla stanovena jednotná 'státní' minimální hranice úspěšnosti, nelze obecně v celorepublikovém měřítku uvést, kolik uchazečů ten či onen test v rámci jednotné přijímací zkoušky úspěšně složilo, nebo nesložilo,“ napsalo jeho tiskové oddělení. Ředitelé škol se totiž mohli sami rozhodnout, zda a jak stanoví hranici minimálního počtu bodů nutných k přijetí. O počtech neúspěšných uchazečů u jednotných přijímacích zkoušek tak nemají zcela jasno ani v krajích.

Pokud ředitel školy stanovil nějakou minimální hranici bodů nutnou pro přijetí, pohyboval se počet uchazečů, kteří ji nesplnili, podle ve všech typech středních škol většinou v řádu jednotek. Výsledek jednotných testů se musel na celkovém hodnocení uchazeče podílet minimálně ze 60 procent, u gymnázií se sportovní přípravou to bylo 40 procent.

Školy, které v prvním kole nenaplnily svou kapacitu, vyhlašovaly postupně další kola přijímacího řízení, která někde ještě neskončila. Podle předsedy Sdružení učňovských zařízení Karla Dvořáka v nich školy často přijímají prakticky již každého uchazeče třeba i bez zkoušek. Podle České školní inspekce (ČŠI) to je chyba, protože jsou pak do škol přijímání i uchazeči bez potřebných studijních předpokladů. Ve své poslední tematické zprávě ČŠI upozorňuje, že to na některých školách vede k vyššímu podílu neúspěšných studentů u maturit.

Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), která zavedení jednotných přijímacích zkoušek prosadila, měly jednotné testy právě toto řešit. Nepodařilo se jí ale najít podporu pro minimální nutný výsledek přijímací zkoušky. Mnoho ředitelů škol tvrdí, že jsou jednotné přijímací zkoušky administrativně velmi náročné a bez centrálně stanovené hranice minima bodů pro přijetí nemají smysl.

 

 

Zdroj: ČTK

Pořád ta stejná písnička, studenti mají zájem o gymnázia a učební obory netáhnou Foto: ČTK/Petrášek Radek

reklama

Další články

  1. Sobotka bude dnes jednat s Macronem

    Společnost ·

    O změně směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a o sociálním dumpingu budou dnes v Salcburku s francouzským prezidentem jednat šéfové vlád Česka, Rakouska a Slove…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.