Po 100 letech vychází Tolkienova kniha Beren a Lúthien

Ve Velké Británii dnes vyšla nová kniha od autora Pána prstenů J.R.R. Tolkiena. Nese název Beren a Lúthien a vychází 100 let poté, co ji autor napsal. O vydání se postaral jeho syn Christopher Tolkien. Jedná se o ranou verzi textu, který se později stal součástí jiné Tolkienovy knihy Silmarillion.

Beren a Lúthien je popisován jako „velmi osobní příběh“, který si oxfordský profesor J.R.R. Tolkien vymyslel po návratu z bitvy na Sommě za první světové války. Odborník na Tolkienovo dílo John Garth tvrdí, že spisovatel v té době používal psaní jako prostředek k odehnání  hrůz, kterým byl svědkem ve válce. „Když se vrátil ze zákopů, trpěl zákopovou horečkou a strávil zimu (1916-1917) rekonvalescencí. Ztratil na Sommě dva své nejlepší přátele a musel být vnitřně i fyzicky úplně zničený,“ řekl Garth.

Příběh vypráví osud milenců smrtelníka Berena a nesmrtelné elfky Lúthien. Ti se zamilují poté, co Beren před temným pánem Morgothem uteče do království Lúthienia otce. Aby si mohl jeho dceru vzít, musí Beren získat zpět tři Silmarily - drahé kameny, z koruny temného pána Morgotha, které původně patřily elfům.

Kniha je doplněn ilustracemi Alana Leeho, který získal Oscara za svou práci na filmové trilogii Pána Prstenů od Petera Jacksona.

O tom, že se jedná o osobní příběh nemůže být pochyb. Jména Beren a Lúthien jsou vytesány na náhrobku Tolkiena a jeho manželky na oxfordském hřbitově.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

 

 

 

Po 100 letech vychází Tolkienova kniha Beren a Lúthien Foto: Ilustrace od Alana Leeho

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.