Příjmy České republiky z příjezdového cestovního ruchu letos stouply o 5 procent

Příjmy České republiky z příjezdového cestovního ruchu stouply za tři čtvrtletí letošního roku o 5,5 procenta na 108,3 miliardy korun. Výdaje Čechů na zahraniční turistiku se zvýšily meziročně o téměř 15 procent. Za dovolené v cizině nebo nákupy v příhraničních oblastech lidé utratili 88,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky a agentury CzechTourism.

Zvýšení příjmů z cestovního ruchu souvisí s růstem počtu zahraničních návštěvníků v ČR. „Za růstem příjmů stála především vyšší poptávka na blízkých evropských trzích, které těžily z výhodného kurzu koruny k euru,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Do Česka přijelo za tři čtvrtletí letošního roku rekordních 21,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 8,3 procenta více. Většinu z turistů tvořili jednodenní návštěvníci (10,9 milionu), 6,7 milionu hostů se ubytovalo v hotelech, penzionech a kempech a 1,6 milionu cizinců bydlelo v době pobytu v České republice jinde. Dalších 1,9 milionu zahraničních návštěvníků využilo ČR jako tranzitní zemi.

Významné nárůsty příjezdů zaznamenali statistici ze všech sousedních států. Ze vzdálených zemí si nejlépe vedly Čína a Jižní Korea, pokračoval úbytek turistů z Ruska a Ukrajiny. Pro více než tři čtvrtiny jednodenních návštěvníků jsou hlavním důvodem návštěvy České republiky nákupy. Asi 60 procent z takových turistů jsou Němci.

V loňském roce příjmy Česka z příjezdového cestovního ruchu stouply meziročně o čtyři miliardy na 141,8 miliardy korun. Výdaje Čechů na cestovní ruch vzrostly o 17,6 procenta na 106,7 miliardy.

 

Zdroj: ČTK

Příjmy České republiky z příjezdového cestovního ruchu letos stouply o 5 procent Foto: Český Krumlov - ilustrační foto: Arseniy Krasnevsky / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.