Při dopravní nehodě je zapotřebí zachovat chladnou hlavu, jak postupovat při první pomoci?

Přemýšleli jste nad tím, jak byste se zachovali, pokud byste se stali svědky ošklivé dopravní nehody? Dokázali byste poskytnout první pomoc zraněným? Z tohoto pohledu vám přinášíme nový článek, v rámci něhož se dozvíte, jak správně postupovat při zvládání dopravní nehody.

V první řadě je důležité zajistit místo nehody. Řidič by tak měl zastavit svůj vůz nejméně 50 metrů od nehody. Následně rozsvítí výstražná světla, vezme s sebou lékárničku, výstražný trojúhelník a při zjevné potřebě i hasící přístroj. Trojúhelník je zapotřebí umístit před místo nehody. Řidič následně vypne zapalování a dbá své vlastní bezpečnosti.

Člověk by měl být schopen vykonat život zachraňující úkony. Konkrétně jde o zastavení silného krvácení pomocí tlakového obvazu, prstu v ráně nebo výjimečně zaškrcovadla. V případě bezvědomí se člověk musí pokusit postarat o šetrné uvolnění dýchacích cest. Detailněji jde o šetrné zaklonění hlavy, předsunutí dolní čelisti a rychlé zjištění stavu životních funkcí ostatních poraněných.

Člověk musí být v těchto vypjatých situacích pohotový. Z tohoto pohledu je důležité zavolat zdravotnickou záchrannou službu zavoláním na linku 155 nebo 112. V tomto momentu je zapotřebí popsat charakter nehody, určit místo nehody, uvést počet postižených, věk a jejich pohlaví. Člověk by měl rovněž popsat zranění a stav obětí. V době chytrých telefonů může pomoci i aplikace Záchranka. 

Vyprošťování je dalším důležitým bodem, na který je záhodné si dát pozor. Člověk by se měl do něj pustit jen v okamžiku, kdy hrozí další nebezpečí, nebo je-li blokován přístup k poraněným. Jestliže člověk dýchá, tak je lepší počkat na profesionální složky.

Vyšetření u dopravních nehod se dělí do tří skupin

1) Pohledem

Člověk musí pohledem zjistit dýchání, krvácení, polohu těla a výraz obličeje a jeho barvu.

2) Poslechem

Poslechem je možné zjistit projevy postiženého (např. sténání). Pomoci může i reakce na oslovení.

3) Pohmatem

Pohmatem zjistíte tep, bolesti postižené oblasti, teplotu kůže, deformace atak dále.

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Zdroj: Youradio News 

Při dopravní nehodě je zapotřebí zachovat chladnou hlavu, jak postupovat při první pomoci? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko je velmocí v prodejích po internetu

    Byznys ·

    Česká republika je velmocí v prodejích na internetu. Více než 43 procent prodejů technického (nepotravinářského zboží) zboží se v ČR uskuteční v internetových obchodec…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.