Personalistika Zet: Člověk nemůže s hořkostí přežívat pracovní dobu, musí jít o součást života

V posledních letech se ve velké míře skloňuje pojem work-life balance. Kouč a mentální trenér Jiří Kastner v pořadu Personalistika Zet říká, že tyto dvě slova se nedají oddělit. Člověk nemůže být totiž nastavený tak, že přijde do práce s cílem přečkat pracovní dobu. Zaměstnání musí být naopak nedílnou součástí života. Člověk by pak měl přijít domů nepoškozený a neřešit nějaké vyvažování života. Pořadem na rádiu Zet provázejí konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal.

„Work-life balance je téma posledních pěti až sedmi let, kdy jsme o život přišli kvůli dvanácti nebo čtrnácti hodinové práci,“ řekl na rádiu Zet Kastner.

Člověk by měl naopak pracovat výkonně a s patřičnou efektivitou. Čtrnáctihodinovou práci by tak měl podle Kastnera nahradit efektivní dvou hodinovou nebo čtyř hodinovou prací.

Lidé by tak neměli slova work a life oddělovat. Důležité je naopak, je vnímat jako nerozlučný celek. Člověk by totiž neměl do práce chodit znechucený s pouze jedinou motivací. Konkrétně pak jde o motivaci přečkat nějakým způsobem pracovní dobu. Zaměstnanec musí práci vnímat jako nedílnou součást svého života.

„Neměl bych být nastaven tak, že nějak přežiji pracovní dobu a pak se z toho nějakým způsobem očistím nebo naberu energii. Pracovní doba by měla být naplno součástí mého života a já bych měl odcházet nepoškozený a neřešit to potom nějakým vyvažováním života,“ sdělil Kastner.

Problematika současné době spočívá ve hledání zkratek

Kastner rovněž na rádiu Zet varuje před tím, že fenoménem současnosti je vyhledávání zkratek. Společnosti se tak snaží najít cesty, jak rychle vyhledat nové pracovníky, a jak je co nejrychleji zařadit do výkonu práce.

Firmy by ale naopak měly opustit od zkratek a zařadit tam trochu manažerské odvahy a trpělivosti. Patřičný výkon a efektivitu nelze totiž získat z naprostého minima. 

 

 

Pořad Personalistika Zet připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Personalistika Zet: Člověk nemůže s hořkostí přežívat pracovní dobu, musí jít o součást života Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.