Přehled zpráv: Twitter zažaloval vládu USA kvůli zákonům na sledování osob

Společnost Twitter, která provozuje jednu z největších světových sociálních sítí, zažalovala americkou vládu kvůli zákonům, které umožňují sledování osob.  Společnost zažalovala americké ministerstvo spravedlnosti i FBI a argumentuje, že zákony, které umožňují vládě si vyžádat data uživatelů porušují První dodatek americké ústavy.

Twitter tvrdí, že se svou žalobou snaží přimět vládu k větší transparentnosti ohledně žádostí o údaje. Informace přinesl server BBC. Současná pravidla internetovým firmám, jako Twitter, Google nebo Facebook, dokonce zakazují informovat o tom, že takovou žádost od vlády obdržely.

„Doufáme, že se k Twitteru připojí další technologické firmy,“ řekl podle serveru BBC Jameel Jaffer z Americké unie pro občanské svobody. „Technologické společnosti mají povinnost chránit citlivé informace o svých zákaznících před přílišným vládním sledováním a sdělovat svým zákazníkům, jakým způsobem jsou jejich informace používány a sdíleny,“ dodal.

Softwarová firma Symantec zvažuje rozdělení na dvě divize  

Symantec, globální softwarová firma se sídlem v Kalifornii, zvažuje rozdělení na dvě divize a může tak být další technologickou společností, které se tímto způsobem snaží lépe zacílit svůj byznys na rychle se měnící trh. Informaci přinesla agentura Bloomberg. 

Symantec plánuje rozdělit svůj byznys na divizi, která bude prodávat bezpečnostní software a na divizi, která  bude poskytovat datová úložiště. Podle agentury budou detaily plánu oznámeny za několik týdnů. 

V případě, že ke vzniku divizí dojde, bude to další případ strategie kterou v Silicon Valley volí i jiné technologické společnosti. Ebay minulý měsíc oznámil oddělení platební divize PayPal a Hewlet-Packard oznámil plán na dělení do dvou divizí tento týden. 

Demonstranti v Hongkongu budou v pátek jednat s vládou

Vůdci hongkongských prodemokratických protestů se s úřady dohodli na dvoukolovém jednání tento týden, ve snaze dosáhnout dohody a ukončit demonstrace, které trvají už téměř dva týdny.

Vůdci demonstrací se zástupci města dohodli, že jednání začnou v pátek, ve 4 hodiny odpoledne místního času. První jednání se zaměří na ústavní změny politického systému, ve druhém se bude mluvit o právních požadavcích.

Podle agentury Bloomberg to může znamenat, že vedení města nebude diskutovat o požadované změně volebního systému, nastaveném Čínou. Požadavek centrálních čínských úřadů byl, aby všichni kandidáti na výkonné městské zastupitele byli prověřeni výborem. To je v rozporu se základním požadavkem demonstrantů, aby volby v roce 2017 byly demokratičtější. To může podle agentury znamenat, že v jednání nedojde k posunu a propukne další vlna občanské neposlušnosti.

 

Kanada schválila účast na náletech proti Islámskému státu

Kanadský parlament schválil zapojení země do leteckých úderů proti Islámskému státu (IS) v Iráku. Hlasování umožní účast na leteckých úderech po dobu až šesti měsíců, ale vylučuje nasazení pozemních jednotek. Země pro boj s Islámským státem poskytne šest stíhacích letounů, tankovací letadla a zhruba 600 pracovníků.

“Pokud se jí nebudeme zabývat, bude se tato teroristická organizace rychle rozrůstat,” řekl kanadský premiér Stepen Harper. “IS už oznámil své místní i mezinárodní teroristické záměry a označil Kanadu jako potenciální cíl.”

 

Z domova

Míra nezaměstnanosti v Česku v záři je téměř beze změny na 7,3 %

Nezaměstnanost v Česku v září klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 7,3 procenta. Bez práce bylo 529.098 lidí, o 6127 méně než v srpnu. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Počet volných míst se meziměsíčně zvýšil o 1832 na 56.556. Meziročně nezaměstnanost klesla o 0,3 procentního bodu a počet volných míst stoupl o 15.134.

 

 

Praha bojuje proti alternativnímu taxi Uber, se dvěma řidiči zahájil trestní řízení

Alternativní taxislužba Uber se stala terčem postihů magistrátu v Praze, který tvrdí, že její poskytovatelé porušují zákon. 

Vozy Uber jsou v hlavním městě v provozu od srpna a podle serveru Hospodářských novin magistrát již dvě z nich zablokoval. Proti oběma řidičům je vedeno trestní řízení.

Služba Uber funguje jako mobilní aplikace. Tou si zákazník  vůz objedná a předem zaplatí. Uber vyvolal nevoli mezi taxikáři v řadě měst, ve kterých spustil činnost. Města Hamburk a Soul, například, provoz služby zakázala.

Vozy Uber jezdí bez taxametrů a bez žlutého označení taxi jako tzv. smluvní přeprava. Podle českých zákonů by takový řidič měl mít s cestujícím uzavřenou smlouvu, která předem říká, kam a za kolik pasažér pojede. 

Jeden z řidičů už je může opět provozovat činnost, protože složil kauci 50 tisíc korun. Vůz druhého řidiče zůstává stále zablokován pražským magistrátem. Oběma řidičům hrozí pokuta a odebrání licence až po dobu dvou let. 

 

Zdroj: Reuters, Bloomberg, BBC, ČTK, ihned.cz

 

 

 

Přehled zpráv: Twitter zažaloval vládu USA kvůli zákonům na sledování osob Foto: Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.