Přehled zpráv: Červencové výrobní ceny dále klesají, neukazují na inflační tlaky

Červencový vývoj cen českých výrobců nepřináší do ekonomiky větší inflační tlaky. Děje se tak navzdory pozitivnímu vývoji českého průmyslu a slabší koruně. Ceny průmyslových výrobců meziročně klesají už od začátku roku a ceny zemědělců padají dokonce už dvanáct měsíců v řadě. Díky tomuto trendu a ruským sankcím se tak podle ČSOB ceny některých potravin pravděpodobně opět ocitnou pod tlakem.  

 V porovnání s předchozím měsícem vzrostly červencové ceny výrobců o 0,3 procenta, informoval dnes Český statistický úřad. Podle analytika ČSOB Petra Dufka se však jednalo především o promítnutí dražší ropy v korunovém vyjádření do nákladů. Ani meziroční pokles výrobních cen v průmyslu o 0,1 procenta ale neznamená, že by se nezdražovalo. Celkově jsou totiž ceny nižší jen díky levnější energii, zatímco naprostá většina dalších průmyslových oborů svoji produkci zdražila, řekl Dufek.

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace na začátku výrobního řetězce, tedy například v továrnách nebo v zemědělství. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho projeví i v cenách pro spotřebitele. Ty v červenci meziročně vzrostly o půl procenta, což bylo nad očekáváním analytiků i centrální banky.

Česká ekonomika od začátku roku balancuje těsně nad hranicí deflace. To, zda se spotřebitelská inflace odrazí ode dna, bude mít vliv i na rozhodování ohledně české měny. Právě kvůli hrozbě deflace totiž centrální bankéři korunu loňskými intervencemi oslabili.  

Ceny průmyslových výrobců meziročně klesají od začátku roku. Ve srovnání s loňským červencem se nejvýrazněji snížily ceny elektřiny, plynu a páry a také těžby a dobývání. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly nižší o desetinu procenta.

V červenci pokračoval také pokles cen v zemědělství. Ten se meziročně prohloubil na 3,2 procenta z 2,8 procenta v červnu. Zatímco v rostlinné výrobě se ceny snížily, v živočišné rostly. Proti loňskému červenci byly naopak vyšší ceny stavebních prací. Podle odhadů vzrostly o půl procenta, stejně jako v předchozích dvou měsících. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zrychlily svůj růst na 1,4 procenta.

 

***

 

Německý hospodářský zázrak končí, píše agentura Reuters. Podle ní za poklesem největší evropské ekonomiky stojí vedle dočasných příčin v podobě rusko-ukrajinské krize i vládní energetická politika a ústup velké koalice od reforem. Právě ty Německo hnaly v posledních letech vzhůru. 

Německá ekonomika, která byla tamními politickými představiteli hrdě označována za „lokomotivu růstu“ a „stabilizační kotvu“ pro Evropu, byla v posledních týdnech zasažena hned několika negativními zprávami. Hlavní šok podle Reuters přišel na konci minulého týdne, kdy první odhad statistického úřadu ukázal, že největší evropská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla oproti předešlému kvartálu o 0,2 procenta.

„Euforie, kterou jsme zažívali, představa, že německá ekonomika vzkvétá, byla jednoduše nepodložená,“ řekl ředitel berlínského ekonomického institutu DIW Marcel Fratzscher.

Ekonomiku jistě začaly ovlivňovat dopady konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, avšak červencové sankce Evropské unie proti Rusku a následné protisankce Moskvy začnou na německé hospodářství dopadat až během léta. Určitý vliv mělo i neobvykle teplé zimní počasí. To podpořilo růst v prvním čtvrtletí, což zase zvýšilo laťku pro jarní kvartál.

Ekonomové i někteří vládní činitelé ale přiznávají, že za útlumem stojí hlubší příčiny, které s dočasnými faktory nemají nic společného. Zejména je to kontroverzní energetická politika vlády Angely Merkelové, která v roce 2011 pod dojmem havárie v japonské Fukušimě náhle rozhodla o upuštění od jaderné energetiky a vsadila na prudký rozvoj obnovitelných zdrojů. Spolu s posledními změnami energetických zákonů to výrazně zvýšilo nejistotu a nervozitu německého průmyslu a vedlo k obavám o konkurenceschopnost výroby v Německu a tím i k poklesu investic.

„Zejména energeticky náročná odvětví ztratila důvěru v budoucnost Německa jako místa vhodného pro podnikání,“ řekl Thomas Mayer, bývalý hlavní ekonom Deutsche Bank a nyní šéf výzkumné instituce v Kolíně nad Rýnem. „Myslím, že to je klíčová otázka, která bude tížit německý průmysl i v příštích letech,“ dodal.

***

Na úřadu vlády se dnes podruhé sejde pracovní skupina pro monitorování dopadu sankcí, které Evropská unie a Rusko zavedly kvůli konfliktu na Ukrajině. Po dnešní schůzce by už měla mít jasnou představu o tom, jaký je přesně rozsah sankcí a na koho se vztahují. Diskutovat má také o možných nových trzích pro české exportéry.

***

Česká národní banka dnes bude informovat o výsledcích kontrol v tuzemských směnárnách. Uvede příklady hlavních zjištěných nedostatků a seznámí s takzvaným Desaterem pro klienty směnáren. Konference by se měli zúčastnit člen bankovní rady Jiří Rusnok a pražský primátor Tomáš Hudeček.

***

Severní energetická získala od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení k těžbě hnědého uhlí v bočních svazích lomu ČSA. Zatímco souhlas platí od srpna, těžba by měla být zahájena do konce roku. Firma získala přístup k zhruba milionu tun uhlí, jehož hodnota je odhadována až na miliardu korun. Informuje o tom deník E15.

***

Energetická skupina ČEZ ukončila tendr na provozování svých pevných telekomunikačních sítí. Do výběrového řízení o patnáctiletý kontrakt za zhruba jednu miliardu korun se totiž nepřihlásil žádný zájemce. Informuje o tom aktuální vydání týdeníku Respekt. O zakázku měli původně zájem dva největší tuzemští operátoři O2 a T-Mobile. Proč nikdo nabídku nepodal, zatím není jasné.

***

Letní etapu mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc navštívilo od čtvrtka 22.000 platících návštěvníků. Podle pořadatelů akce je to asi o 1.200 lidí více než loni; přispěl k tomu především nově zrekonstruovaný pavilon A. Magnetem pro návštěvníky se stala ústřední expozice, která lidem nabídla procházku rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou. Navrhl ji jeden z nejznámějších českých zahradních architektů Ivar Otruba.

Počet firem, které se účastní tuzemských výstav a veletrhů, se loni snížil o 11 procent na 22.432. Návštěvníků přišlo minulý rok na veletrhy pořádané v ČR celkem 2,77 milionu, oproti 2,97 milionu v roce 2012. Počet konaných veletrhů stoupl o 19 na 273. Vyplývá to z Analýzy veletržního průmyslu za rok 2013, kterou má k dispozici ČTK.

***

Zdroj: ČTK, Patria.cz

 

Přehled zpráv: Červencové výrobní ceny dále klesají, neukazují na inflační tlaky Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.