Přehled zpráv BBC: Ve Vídni pokračují rozhovory o íránském jaderném programu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ve Vídni dnes budou pokračovat rozhovory ohledně íránského jaderného programu. BBC dále upozorňuje na závěry hongkongské vlády o návrzích týkajících se volby příštího nejvyššího představitele hongkongské administrativy. 

Rozhovory týkající se íránského jaderného programu budou dnes pokračovat ve Vídni. Podle BBC už vyjednavači dokončili práci na předběžné dohodě, jejíž klíčové body byly odsouhlaseny před třemi týdny. Představitelé šesti světových velmocí a Íránu se nyní budou snažit zapracovat veškeré detaily do konečné podoby dohody, a to do konce června.

Írán vnímá rozhodnutí Saúdské Arábie ukončit letecké nálety proti rebelům v Jemenu jako pozitivní vývoj konfliktu. Podle íránského ministra zahraničních věcí by po tomto kroku měla následovat politická jednání. I mluvčí koalice vedené Saudskou Arábií řekl, že by se teď hlavně mělo hledat politické řešení krize v Jemenu, přičemž ale nevyloučil opětovné použití vojenské síly.

Hongkongská vláda seznámila veřejnost se svými návrhy týkajícími se volby příštího nejvyššího představitele hongkongské administrativy. Voleb v roce 2017 se budou moci zúčastnit pouze ti kandidáti, kteří projdou předvýběrem u čínské komise. Hlasy tisíců protestujících, kteří loni vyšli do ulic Hongkongu, tak nebudou vyslyšeny. 

Ředitelka amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami Michelle Leonhardtová v květnu odstoupí ze své funkce. Rozhodla se tak kvůli odhalení, že agenti pracující pro její úřad se v Kolumbii před deseti lety účastnili večírků s prostitutkami organizovaných drogovými kartely.

Jihoafrická armáda podnikla sérii útoků proti pachatelům násilných činů vůči migrantům v Johannesburgu. Jihoafrické vojenské jednotky se tak společně s policií snaží ukončit vlnu násilí zaměřenou proti imigrantům ze zbytku Afriky.

V belgickém městě Ypres se konají vzpomínkové akce u příležitosti uplynutí sta let od prvního plošného použití bojového plynu při válečném konfliktu. V předvečer tohoto výročí řekl ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní, že je zapotřebí, aby snaha zabránit vývoji a výrobě nových zbraní neustávala. 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Ve Vídni pokračují rozhovory o íránském jaderném programu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.