Přehled zpráv BBC: Tsipras vyzývá k odmítnutí požadavků věřitelů; zatýkání po útoku v Tunisku

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že řecký premiér Alexis Tsipras vyzval voliče, aby v referendu o řešení dluhové krize Řecka odmítli požadavky mezinárodních věřitelů. BBC se dále zmiňuje o práci tuniské policie, která zadržela skupinu osob v souvislosti s pátečním atentátem na turisty na pláži ve městě Sousse. 

Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval voliče, aby v nadcházejícím referendu o řešení dluhové krize Řecka odmítli požadavky mezinárodních věřitelů. Tsipras v rozhovoru s řeckou televizí dodal, že cílem co nejsilnějšího odmítnutí podmínek mezinárodních institucí je posílení vyjednávací pozice řecké vlády s věřiteli. Zároveň nevyloučil demisi kabinetu, pokud v referendu jeho vládní strana Syriza neuspěje se svým odmítavým postojem k úsporným reformám požadovaným věřiteli. V úterý Řecku končí záchranný program, z něhož Řekové čerpali peníze na splátky svého dluhu. Řecko proto neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu splátku ve výši 1,6 miliardy eur. Zemi nyní hrozí bankrot a odchod z eurozóny. Kvůli řecké krizi v pondělí znatelně klesaly akcie na finančních trzích po celém světě.

 

Nejméně dva lidé zemřeli a šest dalších bylo zraněno poté, co se v japonském rychlovlaku na trase z Tokia do Osaky upálil jeden z cestujících. Muž se polil benzínem a zapálil v prvním voze šinkanzenu. Japonská média zveřejnila obrázky vlaku plného kouře. Incident nyní vyšetřuje policie. Rychlotrať mezi Tokiem a Osakou byla dočasně vyřazena z provozu.

 

Čína by v úterý měla zveřejnit, o kolik chce po roce 2020 snížit své emise oxidu uhličitého. Uvedl to čínský premiér Li Kche-čchiang, který je v současnosti na oficiální návštěvě Francie. Právě ve Francii se bude letos konat summit o klimatu vedený OSN. Čína, která je světovým největším znečišťovatelem ovzduší, se loni v listopadu poprvé zavázala ke snižování emisí.

 

Tuniská policie zadržela skupinu osob v souvislosti s páteční střelbou na pláži ve městě Sousse. Informoval o tom ministr vnitra Mohamed Gharsálí, podle něhož útočník zabíjel sám, měl však kolem sebe síť osob, které mu dodaly zbraně a pomohly ho dopravit na místo činu. Ministr vnitra zároveň ohlásil, že vláda nyní nasadí tisíc vojáků, kteří budou hlídat turistické resorty v zemi. K útoku, při němž zahynulo 38 lidí, převážně Britů, se přihlásila organizace Islámský stát.

 

Spojené státy oznámily, že obnoví vojenskou pomoc Bahrajnu. Ta byla ukončena v roce 2011, kdy bahrajnská vláda potlačila protesty vedené šíity. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby nyní uvedl, že Bahrajn udělal pokrok v oblasti lidských práv a propustil některé politické vězně. V Bahrajnu je umístěna pátá flotila amerického námořnictva, země se také účastní koaličních náletů na pozice Islámského státu v Sýrii.

 

V jemenském hlavním městě San'á vybuchla bomba nastražená v autě. Při útoku zemřelo nejméně 25 lidí. Bomba zasáhla zástup lidí, kteří se účastnili pohřbu. Mezi účastníky smuteční akce měli být i místní povstalci z řad šíitského kmene Hútiů.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Tsipras vyzývá k odmítnutí požadavků věřitelů; zatýkání po útoku v Tunisku Foto: Ververidis Vasilis Shutterstock.com: Řecký premiér Alexis Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.