Přehled zpráv BBC: Španělský zákon proti demonstracím; Znovuotevření ambasád USA a Kuby

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o novém španělském zákoně o ochraně a bezpečnosti občanů. Kritici nového zákona se domnívají, že ve velké míře omezuje právo demonstrovat. BBC se dále zmiňuje o tom, že Spojené státy americké a Kuba uzavřely dohodu o znovuotevření ambasád ve Washingtonu a Havaně. 

Ve Španělsku vstoupil v platnost nový zákon o ochraně a bezpečnosti občanů. Kritici nového zákona tvrdí, že výrazně omezuje právo demonstrovat. Nový zákon omezuje právo pořádat demonstrace u budov kongresu, senátu, parlamentu a na dalších místech a dává policii více pravomocí k ukončení protestů.

 

Řecká dluhová krize vstoupila do další fáze poté, co Atény nedodržely úterní termín pro splátku dluhu ve výši 1,55 miliardy eur vůči Mezinárodnímu měnovému fondu. Stalo se tak několik hodin po odmítnutí prodloužení záchranného programu ze strany ministrů financí členských zemí eurozóny. Řecko se tak nyní nachází v situaci, kdy je odříznuto od možnosti dalších půjček.

 

Spojené státy americké a Kuba uzavřely dohodu o znovuotevření ambasád ve Washingtonu a Havaně. Tento krok představuje vyvrcholení procesu, který byl zahájen v prosinci loňského roku, kdy prezidenti obou zemí oznámili opětovné sbližování států.

 

Francouzský ministr obrany oznámil, že dva vojáci byli postaveni mimo službu kvůli nařčení ze sexuálního zneužívání dětí v západoafrickém státě Burkina Faso. Francouzský prokurátor už zahájil předběžné vyšetřování. Podle armádního mluvčího se obvinění objevila na začátku tohoto týdne.

 

Podle informací indonéské policie bylo z trosek vojenského nákladního letadla, které se zřítilo na ostrově Sumatra, vyzvednuto 141 těl. Nikdo z osob, které byly na palubě letadla, havárii nepřežil a dalších 20 lidí přišlo o život na zemi. Stroj totiž havaroval v rezidenční oblasti.

 

Hongkong si připomíná 18 let od okamžiku, kdy bylo jeho území coby „zvláštní správní oblast“ předáno do správy Čínské lidové republiky. Během slavnostního ceremoniálu vztyčování vlajky několik prodemokratických aktivistů spálilo fotografie současného teritoriálního vůdce. Očekává se, že během dnešního dne bude v ulicích města demonstrovat několik desítek tisíc lidí.

 

V semifinále mistrovství světa v ženském fotbale, které se koná v Kanadě, porazily Spojené státy americké Německo 2:0. V nedělním finále se tak USA utkají buď s Japonskem, nebo s Velkou Británií.  

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Španělský zákon proti demonstracím; Znovuotevření ambasád USA a Kuby Foto: Natursports / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.