Přehled zpráv BBC: Ozbrojenci zabili v Nigérii 150 lidí; kampaň před řeckým referendem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že na severovýchodě Nigérie zemřelo při útoku téměř sto padesát lidí. Za útokem podle BBC stála islamistická povstalecká skupina Boko Haram. BBC se dále zmiňuje o předvolební kampani v Řecku. Vláda a opozice se tam před všelidovým hlasováním snaží získat na svoji stranu voliče 

Na severovýchodě Nigérie zemřelo při útoku téměř sto padesát lidí. Předpokládá se, že za střelbou stojí bojovníci z islamistické povstalecké skupiny Boko Haram. V úterý zastřelili téměř padesát mužů, ve středu potom zabili sto dalších lidí včetně žen a dětí. Podle organizace Amnesty International si působení Boko Haram vyžádalo od roku 2009, kdy skupina zahájila násilné tažení ve snaze zavést vojenský islámský režim, již nejméně 17 tisíc životů.

 

V Řecku před nedělním referendem o dalším postupu ve vyjednávání o mezinárodní finanční pomoci vrcholí předvolební kampaně obou táborů. Jednání s věřiteli už několik měsíců váznou na mrtvém bodě. Země nyní požádala všechny voliče, aby se v referendu vyjádřili k tomu, zda má Řecko na požadavky věřitelů přistoupit. O zákonnosti referenda bude ještě rozhodovat nejvyšší správní soud. Pokud voliči nebudou chtít přistoupit na podmínky věřitelů, riskuje Řecko možné vyloučení z eurozóny. Představitelé vládnoucí strany nicméně tvrdí, že jejich snahou je co nejrychlejší překonání krize.

 

Čína oznámila, že zahájila vyšetřování dění na akciových trzích po jejich nejhorším propadu za několik let. Ještě před několika týdny vykazovaly čínské trhy jedny z nejlepších výsledků na světě. V současné chvíli ale zažívají prudký propad. Regulační úřad nyní zahájil vyšetřování kvůli podezření, že dochází k manipulacím.

 

Malajsie požaduje ustavení mezinárodního tribunálu za účelem stíhání osob odpovědných za sestřelení letu MH17 loni v červenci. Letadlo bylo sestřeleno nad ukrajinským územím, které měli v rukou proruští povstalci. Všech 298 lidí na palubě přišlo o život. Proruští separatisté popírají, že by letadlo střelou ze země sestřelili. Malajsie informovala Organizaci spojených národů o tom, že hledá způsob, jak by viníci mohli nést trestní odpovědnost.

 

Ve Velké Británii a Tunisku dnes lidé minutou ticha uctí památku obětí střelby z minulého týdne. Mezi 38 zastřelenými bylo 30 Britů. Tuniské úřady uvedly, že odhalily síť lidí, která za útokem stojí, a drží ve vazbě osm lidí přímo napojených na střelce.

 

Podle pozorovatelů zahájili syrští povstalci pod vedením islamistických skupin masivní útok, jehož cílem má být převzetí plné kontroly nad městem Aleppo na severu země. Podle analytiků by ztráta kontroly nad druhým největším městem v zemi znamenala zásadní ztrátu pro prezidenta Bašára al-Asada.

 

Energetická společnost BP zaplatí rekordní pokutu za ropnou havárii z roku 2010. Za nejhorší ekologickou katastrofu v historii Spojených států uhradí odškodné ve výši 18,7 miliardy dolarů. Jedná se tak o nejvyšší částku, jakou kdy v USA musela jednotlivá společnost zaplatit.

 

Jižní Korea se rozhodla podpořit ekonomiku několika miliardami dolarů. Země se potýká s poklesem vývozu, hospodářství rovněž negativně ovlivnily případy respiračního syndromu MERS. Zahraniční poptávka po zboží z této země stagnuje a nízká je i poptávka doma.

 

Vědci zjistili, že pavouci dokáží cestovat po vodě. Využívají při tom nohy jako plachty a nitě jako kotvu. Už dříve se zjistilo, že pavouci mohou létat. Vítr chytají do balónů utkaných z nití.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Ozbrojenci zabili v Nigérii 150 lidí; kampaň před řeckým referendem Foto: ČTK/AP/Jerome Delay

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.