Přehled zpráv BBC: Čínské investice v Pákistánu za 50 mld. dolarů; Postoj EU k uprchlíkům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že čínský   prezident Si Ťin-pching má při návštěvě Pákistánu oznámit investice za téměř 50 miliard dolarů. Peníze budou použity na výstavbu ekonomického koridoru mezi pákistánskou provincií Balúčistán a západočínskou provincií Sin-ťiang. Projekt zahrnuje výstavbu silnic, železnic, plynovodu, ropovodu, průmyslových parků a další infrastruktury. BBC se dále zmiňuje o výzvě italského premiéra Mattea Renziho směrem k lídrům Evropské unie, kteří by se měli podle něj více angažovat v problematice uprchlíků snažících se dostat do Evropy přes Středozemní moře.

Italský premiér Matteo Renzi vyzval lídry Evropské unie k většímu angažmá v problematice uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře. Renzi vyzval politiky k uspořádání zvláštního summitu na toto téma poté, co se o víkendu převrhla další loď s uprchlíky. Na palubě bylo až 950 lidí. Jen 50 osob neštěstí přežilo. Pokud se počet obětí víkendové nehody potvrdí, půjde o jedno z největších neštěstí podobného typu za několik posledních desetiletí. Počet osob, které jen od začátku letošního roku zahynuly během riskantní cesty do Evropy, tak zřejmě stoupne na více než 1 500. Počty obětí výrazně narostly už v loňském roce, kdy se z několika stovek dostaly až ke třem a půl tisícům.

Čínský prezident dnes přiletí do Pákistánu. Při oficiální návštěvě má oznámit investice v zemi za téměř 50 miliard dolarů. Většina z nich je určena na výstavbu ekonomického koridoru mezi pákistánskou provincií Balúčistán a západočínskou provincií Sin-ťiang. Pákistánští lídři doufají, že čínské investice pomohou podpořit pákistánskou skomírající ekonomiku. Čínští i pákistánští politici mají diskutovat i o spolupráci v otázce bezpečnosti.

Austrálie a Írán se dohodly na sdílení zpravodajských dat ohledně Australanů bojujících na straně takzvaného Islámského státu na Blízkém východě. Oznámila to australská ministryně zahraničí Julie Bishopová po svém jednání s íránským prezidentem Hasanem Ruháním. Šlo o první návštěvu Bishopové v Íránu. Podle analytiků bojuje po boku ozbrojenců z Islámského státu asi sto Australanů. Podle úřadů představují vážné nebezpečí pro australskou bezpečnost.

Počet zabitých ekologických aktivistů loni oproti předchozím rokům vzrostl o 20 procent, oznámila organizace Global Witness. V roce 2014 bylo podle jejích údajů zabito celkem 116 osob, z toho nejvíce v Brazílii, v Kolumbii a na Filipínách. Nejnebezpečnější zemí pro ekologické aktivisty je podle organizace Honduras, kde bylo od roku 2002 zabito už 111 aktivistů.

Vítězem nedělních parlamentních voleb ve Finsku se stala opoziční strana Finský střed podnikatele Juhy Sipiläho, která porazila konzervativce dosavadního premiéra Alexandra Stubba. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které dnes zveřejnila finská média. Silné postavení si zachovala populistická Strana Finů, která bude mít v zákonodárném sboru druhý nejvyšší počet poslanců. Ve dvousetčlenném parlamentu bude mít Finský střed 49 křesel, populisté získali 38 mandátů a dosud vládní konzervativci z Národní koaliční strany ještě o jeden mandát méně. Důležitou roli při vytváření možných koalic zřejmě sehraje i středolevá Sociálnědemokratická strana se 34 mandáty.

Polsko se ohradilo proti nedávným výrokům ředitele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeye o holocaustu. Comey minulý týden vystoupil ve washingtonském Muzeu holokaustu s projevem, který následně otiskl list The Washington Post. Polsko tvrdí, že z textu vyplývá, že Poláci během druhé světové války napomáhali nacistickému Německu při vraždění evropských Židů. Ředitel FBI v projevu doslova uvedl, že zlé a zvrácené strůjce holokaustu „následovali také lidé, kteří milovali své rodiny, nosili polévku nemocnému sousedovi, chodili do kostela a přispívali na charitu“.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Čínské investice v Pákistánu za 50 mld. dolarů; Postoj EU k uprchlíkům

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.