Představa Britů o dalších vztazích s EU stojí podle Barniera na iluzi

Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier dnes potvrdil, že Brusel nepokládá za realistické stávající představy Londýna o budoucnosti vzájemných vztahů, až Spojené království evropský blok opustí. Novinářům řekl, že plně sdílí pohled šéfa Evropské rady Donalda Tuska, který nejnovější nápady Londýna už v pátek označil za něco, co je zcela postaveno na iluzích.

Britská premiérka Theresa Mayová chce pohled svého kabinetu na budoucnost spolupráce EU a své země představit v pátečním projevu. Média ale široce informují, že Londýn si představuje existenci tří skupin oblastí vztahů s různou mírou vzájemné provázanosti.

Podle Tuskova pátečního a Barnierova dnešního vyjádření je to ale přesně princip "vybírání třešniček z dortu", který 27 unijních zemí odmítá od samého počátku vyjednávání o brexitu. Předseda Evropské rady bude v Londýně s Mayovou jednat ve čtvrtek a podle diplomatů jí hodlá dát najevo, že takový nápad není příliš realistický.

Ostatní státy EU hodlají v březnu na summitu potvrdit svou vlastní představu, kterou se bude následně Barnier při rozhovorech s britskou stranou řídit. Příprava těchto doporučení byla jedním z témat dnešních bruselských rozhovorů ministrů zemí EU odpovědných za unijní problematiku.

Barnier ale dnes hovořil s novináři také pouhý den před tím, než by Evropská komise měla potvrdit a zveřejnit svůj návrh textu právně závazné "rozvodové" smlouvy mezi EU a Velkou Británií podle článku 50 lisabonské smlouvy.

Ve 165 paragrafech na 120 stránkách dokumentu je popsána podoba řízeného odchodu Británie z EU, na jehož základních obrysech se obě strany dohodly v prosinci. O materiálu budou následně jednat členské země a Evropský parlament a poté jej 27 zemí předloží britské straně.

"V návrhu nejsou žádná překvapení," poznamenal Barnier s tím, že dokument se zabývá právy občanů unie v Británii po brexitu, finančním vyrovnáním závazků Británie a také složitou otázkou řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Unie předpokládá, že pokud britská strana nenabídne jiné řešení, s nímž by šlo pracovat, zůstane prakticky Severní Irsko na rozdíl od zbytku Británie součástí unijního jednotného trhu i celní unie.

Součástí dokumentu budou i body týkající se přechodného období po brexitu. Britové opouštějí unii na jaře příštího roku, požádali ale o přechodné období, které by mělo skončit na konci roku 2020. Barnier dnes potvrdil, že v pohledu na jeho pravidla panují mezi Bruselem a Londýnem i nadále "významné rozdílné momenty", například v tom, co ono "přechodné období" znamená, jak má být dlouhé, jaké má mít podmínky, jak bude v jeho době aplikováno v Británii unijní právo, jaká práva budou mít občané EU a podobně.

 

Zdroj: ČTK

Představa Britů o dalších vztazích s EU stojí podle Barniera na iluzi Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.