Papež vyzýval svět během své mše k pochopení běženců

Papež František vyzval svět k ukázání lidské tváře „tragédii, kterou je nucená migrace“. Svět si má podle něj měl uvědomit skutečnost, co musí podstupovat lidé, kteří riskují své životy, aby utekli před násilím, vydíráním a chudobou. Papež to uvedl během mše, jež ve středu sloužil na symbolickém místě v mexickém městě Ciudad Juárez. To přitom leží jen 800 metrů od hranice s americkým Texasem.

František Spojené státy nijak přímo nevyzval k otevření své hranice. Namísto toho se obrátil na věřící s tím, aby „otevřeli svá srdce“ a uvědomili si, že tisíce obyvatel střední a jižní Ameriky, kteří utíkají před násilím páchaným gangy či organizovaným zločinem v jejich zemích, jsou oběťmi té nejhorší formy vykořisťování. „Již žádnou smrt! Již žádné vykořisťování!“ prohlásil papež.

Ještě před mší se papež zastavil u plotu mezi Mexikem a Spojenými státy, aby se pomodlil za migranty. Vystoupil na speciálně vytvořenou rampu ozdobenou květinami a požehnal stovkám lidí, kteří se shromáždily na americké straně hranice.

Problém migrace je jedním z klíčových témat prezidentské kampaně v USA i papežova pontifikátu. Favorit republikánů na úřad prezidenta Donald Trump v úterý papežovu cestu k hranicím kritizoval. „Myslím, že nechápe nebezpečí otevření hranic. Domnívám se, že Mexiko ho k tomu přimělo, protože chtějí zachovat status quo,“ řekl televizi Fox Trump, který prosazuje vyhoštění všech asi 11 milionů ilegálních imigrantů v USA a vystavění plotu na hranicích s Mexikem.

Papež během celé své pětidenní cesty po Mexiku rovněž kritizoval korupci, sociální problémy a násilí související s obchodem s drogami. Večer místního času ze země odletěl zpátky do Vatikánu.

 

 

Zdroj: ČTK

Papež vyzýval svět během své mše k pochopení běženců Foto: neneo / Shutterstock.com: Papež František

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.