Pan Ki-mun požaduje navýšení příspěvků na humanitární pomoc

Ve stále větším počtu globálních konfliktů se zaslouží o záchranu životů čtyři pětiny prostředků uvolněných OSN na humanitární pomoc. V úterý o tom informoval ve zprávě o humanitární situaci ve světě generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V rámci toho také vyzval ke zvýšení úsilí, které povede k ukončení konfliktů, jež vyhání miliony lidí ze svých domovů.

Podle OSN dnes ve světě potřebuje 120 milionů lidí humanitární pomoc v bezprecedentní celkové výši 19,5 miliardy dolarů. Navzdory příspěvkům členských států se zvyšuje rozdíl mezi finančními potřebami a skutečností - v roce 2015 činil tento rozdíl 9,3 miliardy. Zlikvidovat tento deficit je úkolem celého světového společenství, řekl Pan Ki-mun.

Jen v roce 2014 podle odhadů OSN světové konflikty způsobily škody ve výši 14,3 bilionu dolarů. „Brutalita nynějších ozbrojených konfliktů a opovrhování základními zásadami mezinárodního humanitárního práva hrozí, že se svět vrátí do éry válek bez jakýchkoli omezení,“ varoval Pan Ki-mun. „Už toho bylo dost. Dokonce i války mají svá pravidla, která je třeba prosadit,“ konstatoval.

Řešením podle šéfa OSN není humanitární pomoc a rozmísťování mírových sil, nýbrž úsilí politiků o vyřešení nynějších konfliktů politickými prostředky a prevence dalších válek.

 

 

Zdroj: ČTK

Pan Ki-mun požaduje navýšení příspěvků na humanitární pomoc Foto: 360b / Shutterstock.com: Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.