Palata: Islámský stát padá, Evropu nyní může ohrožovat návrat naverbovaných bojovníků

Irácká vláda ve čtvrtek oznámila vítězství nad radikální organizací Islámský stát (IS). Stalo se tak po dobytí centra města Mosul. Pro Evropu to může znamenat výrazné oslabení přílivu migrantů, ale i nižší riziko teroristických útoků, říká novinář a komentátor Luboš Palata. Neznamená to však, že je hrozba nulová. Podle něj nyní bude největší nebezpečí představovat návrat evropských bojovníků Islámského státu zpět do svých rodných zemí.

Irácká armáda ve čtvrtek dopoledne dobyla mešitu An-Núrí v Mosulu. Z této mešity lídr teroristického hnutí IS abú Bakr Bagdádí vyhlásil v roce 2014 na dobytých území v Iráku a v Sýrii chalífát. Armáda nicméně dobyla jen ruiny mešity. Před týdnem ve středu ji totiž radikálové IS vyhodili do povětří. I přes to jde podle Palaty o „obrovský zlom a symbol“.

Boje v Mosulu přesto nejsou úplně u konce. Radikálové z IS mají stále pod kontrolou část starého města. „Stále to ještě jsou boje dům od domu, protože se používají různá nástražná zařízení. Sebevražedné atentáty jsou na denním pořádku. Je tam velká spleť různých pastí,“ řekl Palata. V Sýrii jsou pak boje o symbol Islámského státu, takzvané hlavní město Rakka, v plném proudu. Palata navíc upozornil, že syrský situace je stále komplikovaná vzhledem k ostatním faktorům, jako je režim tamního prezidenta Bašára Asada versus opozice. „Nikdo ještě nevymyslel, co bude se Sýrií poté, co by boje skončily. Tam je možné, že ještě může začít druhá, třetí nebo čtvrtá část syrského konfliktu,“ dodal.

Co to znamená pro Evropu? 

Prokazatelné slábnutí Islámského státu ale podle Palaty představuje pro Evropu zmenšení rizika teroristických útoků, za kterými tato organizace stála. „Islámský stát už dlouho nemá dostatek financí na to, aby podporoval nějaké významné zahraniční aktivity,“ řekl Palata. Bylo by ale příliš optimistické si myslet, že je čas teroru v Evropě nadobro skončil. „Je tady velké riziko, které spočívá v možném návratu bojovníků Islámského státu zpět do Evropy, protože tam bojovaly tisíce lidí z různých evropských států,“ dodal. 

Mosulská porážka IS podle Palaty také znamená konec hlavní fáze uprchlické krize. „Je to vidět i v tom, že někteří uprchlíci z Iráku, kteří byli v evropských státech, se začínají vracet zpátky domů. Například v sousedním Slovensku takto odešla polovina iráckých křesťanů, kteří tam byli, protože se v Iráku mají kam vrátit,“ řekl. Na druhou stranu se ale dá stále předpokládat, že příliv syrských uprchlíků ještě v nejbližší době nepoleví. Také migrační tlak z Afriky, odkud do Evropy proudí i ekonomičtí migranti, je nadále velký.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Islámský stát padá, Evropu nyní může ohrožovat návrat naverbovaných bojovníků Foto: Mosul; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

 1. Trump se s Putinem poprvé setká na summitu G20

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se vůbec poprvé osobně setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během summitu skupiny velkých ekonomik G20. Oznámil to Trumpů…

 2. Sony Music začne opět vyrábět vinylové desky

  Byznys ·

  Jedno ze tří největších hudebních vydavatelství světa, japonská firma Sony Music, obnoví po téměř 30 letech vydávání nahrávek na vinylových gramofonových deskách. Čtvr…

 3. Uber překročil hranici pěti miliard jízd

  Byznys ·

  Přední světový provozovatel alternativní taxislužby Uber překročil 20. května milník pěti miliard zprostředkovaných jízd. Sanfranciská společnost o tom ve čtvrtek info…

 4. Britská vláda těsně získala důvěru parlamentu

  Společnost ·

  Britský parlament dnes vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové, když schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.