Palata: EU by měla zvážit vyloučení zemí, které nedodržují demokratické standardy

Francouzský prezident Emmanuel Macron se tvrdě opřel do východoevropských zemí. Zkritizoval například nedodržování evropských hodnot demokracie a solidarity. Tyto výtky se týkají především Polska a Maďarska. Publicista a komentátor Luboš Palata na rádiu Zet řekl, že jde skutečně o problém, který by současná osmadvacítka měla řešit. Evropská unie by pak měl uvažovat nad tím, zdali tyto země nevyloučit z evropského společenství.  

Polsko a Maďarsko čelí systémovým problémům pojícím se k jednobarevné vládě. Za vedením těchto států stojí poté maďarský premiér Viktor Orbán a polský předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński. Tito politici podle Palaty „překračují červené linie“, jež byly do současnosti vnímány jako základní pilíře demokratického systému.

V Polsku jde konkrétně o fungování ústavního soudu nebo veřejnoprávních sdělovacích prostředků. V obou zemích došlo prakticky k jejich destrukci.

„Pokud chce Evropská unie zůstat Evropskou unií, tak musí najít nějaké mechanismy, jak se se zeměmi, které začnou likvidovat demokratický systém vypořádat. Jestli dokonce neuvažovat o tom, jestli by takovéto země v EU neměly co dělat a jestli by neměly být třeba vyloučeny,“ sdělil Palata.

Macron nezůstal ovšem pouze u kritiky systémových problémů východoevropských států. Trochu nevybíravě uvedl, že nízké platy ve východní Evropě se přenáší do Francie. Rovněž řekl, že továrny ze západní Evropy utíkají za nižšími mzdami do zemí, jako jsou Polsko, Maďarsko nebo Slovensko.

„Ono to není tak, že si za své nízké mzdy můžeme. Ono to není tak, že jsme nadšení, že můžeme pracovat za polovinu až třetinu toho, za kolik pracují ve stejných firmách Francouzi. Je to věc, která se musí řešit v rámci celé Evropské unie. Je to opravdu něco, co EU rozděluje a co je pro ni problém. Proto u nás musíme nějakým způsobem vymyslet, jak se přiblížit mzdové úrovni západní části Evropy. Ekonomicky jsme se totiž přiblížili,“ uvedl Palata.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: EU by měla zvážit vyloučení zemí, které nedodržují demokratické standardy Foto: praszkiewicz / Shutterstock.com: předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński

reklama

Další články

  1. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

  2. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.