Organizace Člověk v tísni ocení syrskou učitelku za lidská práva

Humanitární organizace Člověk v tísni udělí ocenění Homo Homini syrské učitelce Suád Naufalové za boj proti násilí páchaným státem i islamisty. Řekla to Adéla Pospíchalová z mediálního oddělení organizace. Ocenění uděluje Člověk v tísni od roku 1994 za obhajobu lidských práv. 

Cenu si převezme Naufalová osobně, a to tradičně na březnovém zahájení festivalu dokumentů Jeden svět v Praze.

„Cenu Homo Homini za rok 2014 získá syrská učitelka a aktivistka Suád Naufalová za svou vytrvalost a statečnost, se kterou se postavila bezpráví páchanému režimem Bašára Asada (syrského prezidenta) a takzvaným Islámským státem, bez ohledu na ohrožení vlastní bezpečnosti,“ sdělila Pospíchalová.

Cena patří Naufalové podle ředitele organizace Šimona Pánka za odvahu veřejně ukázat nesouhlas s Islámským státem i za nenásilný protest vůči syrskému režimu. „Jejím prostřednictvím chceme vyjádřit podporu mnoha dalším Syřanům, kteří se aktivně a nenásilně staví proti extremismu a teroru, ať už přichází z kterékoli strany,“ uvedl. „Chování Islámského státu je stejné jako chování Asada - opět potlačování veškerých svobod, zatýkání a únosy aktivistů a všech, kdo s nimi nesouhlasí. Islám je v tom naprosto nevinný, nemá s jejich výklady nic společného. Uplatňují jen svůj pokřivený způsob myšlení,“ říká sama Naufalová.

Bašár Asad je prezidentem Sýrie téměř 14 let, a to i více než tři roky po zahájení občanské války, která si od března 2011 vyžádala řadu mrtvých a miliony uprchlíků. Radikální islamistická organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku ovládá území o rozloze přes 30.000 km2 (zhruba jako Belgie), pod kontrolou má asi třetinu Sýrie a více než čtvrtinu Iráku. Ozbrojenci z IS ale operují ve východní Libyi, na egyptském Sinajském poloostrově a v dalších částech Blízkého východu. V minulosti byl Islámský stát napojen na teroristickou síť Al-Káida.

Společnost Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini od roku 1994 osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Loni získala ocenění dagestánská právnička Sapijat Magomedovová, která podle Člověka v tísni zastupuje oběti nezákonného bití a věznění a zabývá se i neobjasněnými vraždami.

 

Zdroj: ČTK

Organizace Člověk v tísni ocení syrskou učitelku za lidská práva Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.