Olympijské hry v ohrožení? Sportoviště chátrají a o pořadatelství je stále menší zájem

Není žádným tajemstvím, že investice pro pořadatele olympijských her přesáhnou většinou předem nastavený rozpočet. Ruku v ruce s tím Mezinárodní olympijský výbor dostává stále méně žádostí o pořádání této velké sportovní události. S ohledem na to se objevuje důležitá otázka. Jakou budoucnost mají olympijské hry do budoucna? Pokračování velkolepé sportovní tradice vypadá nejistě. O tomto tématu informoval server Business Insider. 

Na ovál velkolepého a nablýskaného olympijského stadionu vbíhají hrdí reprezentanti svých zemí. Představují se tak divákům z celého světa. Velkolepost a nadšení fanoušků jde v kontrastu s přefinancováním, plýtváním a celkovou kontroverzností ohledně celého pořadatelství. Většina diváků si přitom ani neuvědomí trvalé škody, jež daným hostitelským zemím pořadatelský status způsobí.

Stačí se podívat na bývalé pořadatelské země. Názorným příkladem mohou být řecké Athény, čínský Peking nebo brazilské Rio de Janeiro. Země investovaly na vybudování ohromných stadionů velké finanční prostředky. Stadiony krom olympijských her nemají využití, a tak jednoduše chátrají. Problémem je skutečnost, že se státy snaží překonávat stále výše a výše nastavenou laťku. Tento přístup pořadatelských zemí může přitom způsobit zkázu olympijských her jako takových. Ve svém jádru nemá jít o představení megalomanie a luxusu. Jedná se o oslavu sportu a nejlepších sportovců světa.

 Zdroj: YouTube / Tech Insider

 

Pořádání olympijských her je drahé. Každé hry za posledních 50 let překročily svůj rozpočet. Zimní olympijské hry v ruském Soči v roce 2014 přesáhly původní rozpočet dosahující na 10 miliard dolarů (210 miliard korun) o dalších 41 miliard (861 miliard korun).  

„V současnosti vyžadují asi 35 různých atletických závodů, olympijskou vesnici, která se může s ohledem na okolnosti vyšplhat na jeden, půl, dva, nebo tři miliardy dolarů. Potřebují zařízení pro mediální a televizní produkci, která se může snadno dostat na částku mezi půl miliardou a miliardou dolarů. Potřebují vesnici pro média. Potřebují místo pro ceremoniál a zelený prostor. Potřebují zařídit dopravu mezi všemi sportovišti,“ řekl Business Insideru profesor Andrew Zimbalist z univerzity Smith College.

Zdroj: YouTube / CNN

Města vydělávají peníze na televizních právech. Z této sumy si ale začal více brát Mezinárodní olympijský výbor. V 90. letech požadoval 4 procenta příjmu. Ve srovnání s tím v Riu v roce 2016 bral už 70 procent.

Pokud státy nepřemýšlejí na budoucím využitím sportovišť, tak mohou nejenom ztratit hodnotu pozemků, jde ovšem ale i o samotné životní prostředí. Současné Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu mohou zničit horský ráz přírody. Konkrétně jde pak o stromy a zahubení přirozeného prostředí zvířat.

Zdroj: YouTube / Business Insider

Většina států si zátěž olympijských her začíná uvědomovat. Pokud se stanete pořadatelskou zemí, tak samotné přípravy trvají deset let. Chicago například utratilo okolo 100 milionů dolarů (2,1 mld. korun) jen za kampaň, která měla zajistit pořadatelství letních olympijských her v roce 2016. O všechny finanční prostředky ale americké město přišlo.

V roce 2014 prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach navrhl seznam bodů, které mají formovat budoucnost olympijských her. Tyto body konkrétně zahrnují vyhodnocení klíčových příležitostí a rizik nebo snížení nákladů pořadatelské země. Na papíře se to čte dobře, čas ale skutečně ukáže, zdali tato nová opatření pomohou nastolit potřebnou změnu.

Díky tomuto kroku se může podle serveru Business Insider opětovně zvýšit zájem o pořadatelství. Reformování stávajícího modelu je totiž nezbytné.

 Zdroj: YouTube / Tech Insider

Zimbalist podporuje ale trochu jiný model, jak udržet olympijské hry naživu. Podle jeho slov je důležité vybrat trvalého hostitele. Musí jít o město, které má vybudované sportoviště a nezbytnou infrastrukturu.

„Máme jedno takové město pro Letní olympijské hry. Je to Los Angeles. Nepotřebuje stavět žádné nové budovy. Má infrastrukturu, dopravní síť, protože je to druhé největší město a hlavní město zábavy. Má všechno - profesionální týmy ze všech lig,“ řekl Business Insideru Zambalist.

Mezinárodní olympijský výbor není příznivcem této myšlenky. Pokud ale bude i nadále ubývat zájemců o pořádání této největší sportovní události, tak mu nebude zbývat nic jiného. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Olympijské hry v ohrožení? Sportoviště chátrají a o pořadatelství je stále menší zájem Foto: lazyllama / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. CDU/CSU a SPD se domluvily na koaliční smlouvě

    Společnost ·

    Německo s největší pravděpodobností povede opět velká koalice. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se podle informací ser…

  2. Měla by EU fungovat jako rodina?

    Společnost ·

    Evropská unie je pro Chorvatsko symbolem míru a růstu, projekt ale nemůže fungovat bez solidarity mezi všemi členskými státy. Na úvod dnešní plenární rozpravy v Evrops…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.