Oživení exportu v Německu bude mít pozitivní dopad na české exportéry a průmyslníky

Německý průmysl hlásí oživení exportních objednávek díky zvýšené poptávce z Číny a Spojených států. Pokud se tento trend udrží, tak z toho budou profitovat i čeští exportéři a průmysloví výrobci. Říká to na rádiu Zet hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Díky tomu by se mohla i zvýšit důvěra spotřebitelů a většiny odvětví podnikatelského sektoru v české ekonomice. Ta přitom v dubnu klesla již potřetí v řadě. 

Tuzemský průmysl je podle Jáče velmi silně exportně orientován. Z toho důvodu je vývoj na exportních trzích alfou a omegou pro vývoj důvěry. V dubnu zaznamenal mírné zhoršení celý zpracovatelský průmysl v eurozóně. Z toho vyplývá, že se zhoršil i vývoj v českém průmyslu. V eurozóně se však objevují zprávy, které nabízejí určitou naději do budoucna.

„Německý průmysl hlásí oživení růstu exportních objednávek mimo jiné díky zvýšení poptávky ze strany Číny a Spojených států. Pokud se příznivý vývoj německého průmyslu udrží, tak budou v příštích měsících profitovat i čeští exportéři a průmysloví výrobci,“ říká na rádiu Zet Jáč.

Jáč také řekl, že s poklesem české ekonomiku na začátku letošního roku se dalo počítat. Nejde tedy o žádné překvapení. Důvěra v tuzemskou ekonomiku se počátkem letošního roku nacházela na historických maximech. Rok 2015 znamenal totiž pro Česko ekonomicky nadprůměrně silný růst.

„Pro rok 2016 je očekáváno určité zpomalení tempa růstu české ekonomiky. Je asi adekvátní, že se trochu zhoršil výhled nebo nastavení důvěry jak v podnikatelské sféře, tak u spotřebitelů. Když to dáme ještě do historického rámce, tak zejména spotřebitelská důvěra si na počátku letošního roku sáhla na svoje historické maximum,“ sdělila Jáč. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavním ekonomem Generali Investments CEE Radomírwm Jáčem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Oživení exportu v Německu bude mít pozitivní dopad na české exportéry a průmyslníky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.