„Ohledně zvyšování mezd se dostáváme do bodu varu,“ říká Helena Horská

Situace na českém trhu práce připomíná bublající hrnec. Ve spojitosti s tlakem na růst mezd se blížíme bodu varu, říká v pořadu Investice Zet hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská. Faktorem, který brání v jejich růstu, je už nyní pouze umělé udržování kurzu měny na 27 korunách za euro. Firmy jsou totiž v nejistotě, jak bude vypadat kurz v následujícím roce. Obávají se toho, že by mohly přijít o konkurenceschopnost s ztratit zákazníky.

„Situace na českém trhu práce připomíná bublající hrnec. Myslím si, že už jsme blízko bodu varu a domnívám se, že tlak na růst mezd zaznamenáme. Myslím si, že to přijde v druhé polovině roku,“ řekla Horská.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisen Bank je zapotřebí si uvědomit dva základní faktory. Jde totiž o to, že čeští exportéři i samotné firmy v Česku jsou ve velké nejistotě. Vše závisí na tom, jak se bude vyvíjet kurz v příštím roce a jak budou vypadat mzdové náklady. „Protože firmy neví, jak bude vypadat kurz v novém roce, tak se bojí nadměrného zvyšování mezd. Po uvolnění tohoto současného režimu by totiž mohly přijít o cenovou konkurenceschopnost a ztratit zákazníky,“ sdělila Horská na rádiu Zet.

 

Maloobchodní tržby v USA příjemně překvapily, analytici ale hrozí recesí

Investice Zet se také věnují maloobchodním tržbám ve Spojených státech. Ty v dubnu oproti předchozímu měsíci stouply o 1,3 %. Trh očekával přitom s růstem o pouhých 0,8 procent. Jde o nejlepší výsledek od loňského března. V porovnání s průměrným tempem růstu je pak v období posledních pětadvaceti let více jak dvojnásobný.

Nejvýraznější nárůst hlásí prodejci automobilů a pohonných hmot. Vysoké tržby potěšily i ostatní maloobchodníky.

Otázkou je, jak se bude celá situace vyvíjet v budoucnosti. Mzdy ve Spojených státech totiž vzrostly oproti minulému roku o pouhé 1,3 procenta a jejich růst zpomaluje. To vše se může negativně podepsat na ochotě utrácet. V letech 2001 a 2008 došlo k podobné situaci, jež následně vyústila v recesi.

„Bez růstu spotřeby domácností neporoste ani americká ekonomika, protože ostatní složky ekonomiky především investice a také spotřeba vlády klesá. Důležité je sledovat sentiment amerických domácností a růst jejich mezd. Nesmíme zapomenout ani na ropu. Výraznější zdražení ropy by sice časem ulevilo americkým těžařům, ale americké domácnosti by přišly o část zdrojů na spotřebu,“ informovala Horská.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

„Ohledně zvyšování mezd se dostáváme do bodu varu,“ říká Helena Horská Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.