Obchodníci se musí na Vánoce připravit s předstihem. Poptávka se zvýší o 300 %

Obchodníci se musí připravit na to, že během posledních dvou měsíců roku se zvýší poptávka po jejich zboží v průměru o 300 %. Z tohoto pohledu by obchody měly dvakrát až čtyřikrát zvýšit své zásoby. Proto by se prodejci měli na vánoční horečku připravit s patřičným předstihem. Na rádiu Zet to řekl marketingový ředitel Tomáš Formánek.

Pomalu ale jistě se začínají blížit vánoční svátky. Ruku v ruce s nimi přichází nákupní horečka. S tím by přitom měli počítat i samotní obchodníci. Chytřejší z nich začali své přípravy už v červenci nebo srpnu. Poptávka totiž začíná narůstat zlehka právě v tomto období. Během listopadu a prosince se prodá 40 procent veškerých ročních zásob. Pokud s přípravami nezačnete dříve, tak se dostanete do problémů.

„Chytřejší začínají třeba už v červenci nebo srpnu, protože poptávka začíná narůstat lehce už v srpnu a pak to postupně graduje. Poslední dva měsíce, to znamená listopad a prosinec, se prodá, řekněme čtyřicet procent ročních tržeb. To znamená, že je dobré začít dříve, než skončí září. Případně v říjnu mohou reagovat, ale to je poslední možný termín a pak už je to špatně,“ řekl Formánek.

Obchodníci musí počítat s tím, že jim během posledních dvou měsíců roku naroste poptávka v průměru o 300 procent. Z tohoto pohledu by obchody měly zdvojnásobit až zečtyřnásobit své zásoby.

Další problematickou oblastí je distribuční síť. Firmy, které mají zajištěnou svoji vlastní dopravu, tak nemají v tomto období problémy. Společnosti využívající dopravce musí mít nasmlouváno více firem. Následně je tuto distribuční síť potřeba chytře rozmělnit tak, aby obchodník byl schopen včas dodat zákazníkům zboží.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem společnosti Logio Tomášem Formánkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Obchodníci se musí na Vánoce připravit s předstihem. Poptávka se zvýší o 300 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Od hokeje k vaření

    Byznys ·

    22letý Martin Škoda je přes své mládí velmi uznávaným kuchařem. Opakovaně boduje na kuchařských Oscarech, přesněji řečeno Oscarech mezi kuchařkami. Jedná o prestižní s…

  2. Papež František vyzývá Evropu ke sjednocení

    Společnost ·

    Papež František vyzval Evropu, aby se sjednotila, pokud chce do budoucna zajistit prosperitu a spravedlivou společnost pro všechny. Podle něj je dnes politika spíše ko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.