Obama chce po Kongresu 1,8 mld. dolarů na boj proti viru zika

Americký prezident Barack Obama požádal Kongres o 1,8 miliardy dolarů (44 miliard korun). Částka bude sloužit na boj proti šíření viru zika. Konkrétně pak finanční prostředky mají být použity na výzkum i kontrolu šíření komárů, kteří jsou přenašeči viru. Obama to řekl v rozhovoru, který dnes odvysílala stanice CBS.

Část peněz bude určena také na vývoj diagnostických testů a podporu těhotných žen s nižšími příjmy. Virus se projevuje u většiny lidí běžnými chřipkovými symptomy, ale panuje podezření, že vyvolává poruchy plodu a poškozuje mozek nenarozených dětí.

„Podle toho, co prozatím víme, existuje značné riziko pro těhotné ženy a pro ty ženy, které si přejí otěhotnět,“ řekl Obama. Dodal ale také, že by kvůli tomu neměla nastat panika.

Část peněz, o něž prezident žádá, by měla být poskytnuta zemím, kde se virus šíří a které se snaží bojovat proti šíření komárů. V USA se pak o fondy podělí ministerstva zahraničí a zdravotnictví a sociální péče, část jich dostane Agentura pro mezinárodní rozvoj.

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že by se virus zika mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a Asie. Od minulého pondělí platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Evropská pobočka WHO pak oznámila, že by se na ochranu obyvatelstva měly připravit také evropské země.

Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Podle WHO je její výroba otázkou spíše let než měsíců.

 

Zdroj: ČTK

Obama chce po Kongresu 1,8 mld. dolarů na boj proti viru zika Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.